První oficiální soupeř Putina. Žirinovskij kandiduje na post ruského prezidenta

Vůdce ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij se stal prvním oficiálním uchazečem o křeslo ruského prezidenta. Žirinovského v pátek zaregistrovala jako kandidáta do březnových voleb ústřední volební komise, oznámila agentura Interfax.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Žirinovskij | Foto: Wikimedia Commons

Žirinovskij kandiduje na prezidenta už pošesté, ale ani jednou neuspěl. V minulých volbách před šesti lety skončil se šesti procenty hlasů na čtvrté příčce. Letos mu průzkumy slibují, že by mohl předstihnout kandidáta komunistů a umístit se hned za favoritem klání Vladimirem Putinem.

Putin bude na jaře znovu kandidovat na prezidenta. Oznámil to mezi dělníky v automobilce

Číst článek

Současný prezident ve středu doručil ústřední volební komisi balík dokumentů a ještě bude muset předložit nejméně 300.0000 podpisů, než se oficiálně stane kandidátem. Ale asi nikdo nepochybuje, že Putin všechny formality zdolá a pak bude hladce znovu zvolen na dalších šest let v čele státu.

Záměr kandidovat na prezidenta vyjádřila padesátka lidí. Straničtí kandidáti mají čas pro podání přihlášky do 12. ledna, nezávislí do 7. ledna.

Odmítnutí Navalného

Ústřední volební komise toto pondělí odmítla zaregistrovat jako prezidentského kandidáta opozičního předáka Alexeje Navalného, označovaného za nejvážnějšího vyzyvatele, jakému Putin dosud čelil. Jako důvod komise uvedla pravomocné odsouzení politika. Navalnyj na oplátku vyzval k bojkotu voleb. Rozhodnutí komise také napadl u nejvyššího soudu.

Čtyřikrát za rok stačí. Populista Žirinovskij zavádí ve své straně pohlavní zdrženlivost

Číst článek

Navalnyj byl letos v květnu pravomocně odsouzen na pět let podmínečně za okradení lesnického podniku Kirovles, a to v opakovaném procesu. Původní byl zrušen na základě rozhodnutí štrasburského soudu, podle kterého ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud.

Politik, považovaný za hlavní postavu ruské opozice, své soudní procesy označuje za politické a vidí za nimi snahu Kremlu zbavit se nepohodlného kritika a soupeře.

 

ČTK, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme