Zítra skončí rakouské blokády přechodů

Blokáda tří hraničních přechodů mezi Horními Rakousy a jižními Čechami skončí zítra přesně ve 20 hodin. Potvrdily to dnes v Linci hornorakouská platforma proti atomovému nebezpečí a rakousko- český protiatomový výbor. Rozporné zprávy pak přicházely ohledně dnešního údajného rozhodnutí české strany odříci schůzku českého premiéra Miloše Zemana s rakouským spolkovým kancléřem Wolfgangem Schüsselem, plánovanou na konec listopadu do Vídně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zrušení schůzky, na níž se oba politici dohodli minulé úterý v Židlochovicích, oznámil dnes odpoledne mluvčí českého ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil. Sám Zeman pak během dnešního zasedání české vlády potvrdil, že pokračující blokády hraničních přechodů znemožňují listopadový termín vídeňského jednání o Temelínu, nevyloučil ale, že se schůzka uskuteční později. Jednání s rakouskou stranou podle Zemana budou pokračovat, ne však na úrovni ministerských předsedů. O novém termínu jeho setkání se Schüsselem se podle Zemana bude jednat obvyklými diplomatickými kanály.

Český premiér dnes připomněl, že v Židlochovicích svolil ke schůzce ve Vídni jen v případě, že blokády přechodů skončí do pondělního večera. Za bezpředmětné prý ale považuje jednání v atmosféře blokád nebo hrozby blokádami.

Zeman na druhé straně ocenil dnešní vyjádření evropské atomové komise, která podle něho jednoznačně označila temelínskou jadernou elektrárnu za naprosto bezpečnou. Jak připomněl, se Schüsselem se v Židlochovicích dohodl, že Rakousko i ČR budou rozhodnutí této komise respektovat.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme