Přes dva miliony dotazů čekalo na Putina. V živě přenášené debatě prozradil, čím se nechal naočkovat

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu v tradiční živě přenášené debatě s obyvateli země prozradil, že se nechal proti covidu-19 očkovat vakcínou Sputnik V. Šéf Kremlu zároveň prohlásil, že je proti zavedení povinné vakcinace proti této chorobě. „Jak si vzpomínáte, svého času jsem řekl, že nepodporuji povinné očkování. A stejného názoru se nadále držím,“ nechal se slyšet ruský prezident podle agentury TASS.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Kremlu na dotazy občanů nejrozlehlejší země světa poprvé odpovídal v roce 2001. | Foto: Sputnik/Alexei Druzhinin/Kremlin | Zdroj: Reuters

Zároveň však zdůraznil, že pandemii covidu-19 lze porazit pouze s pomocí vakcinace.

Váhající Rusy ve středu současně vyzval, aby naslouchali odborníkům, a nikoliv fámám, poznamenala agentura AFP. „Odborníci opakovaně řekli, že vakcinace je jediná cesta, jak zabránit dalšímu šíření epidemie,“ uvedl prezident.

Ruští poslanci schválili změnu ústavy. Umožňuje Putinovi znovu kandidovat

Číst článek

Epidemická situace se v zemi v poslední době zhoršila. Ruský operativní štáb ve středu oznámil, že zaznamenal rekordních 669 úmrtí v souvislosti s covidem-19 za poslední den.

Testy za stejné období prokázaly koronavirus u dalších 21 042 lidí, denní přírůstky nakažených se už několik dní drží nad 20 000. Úřady to mimo jiné přičítají šíření nakažlivější mutace delta a nízké proočkovanosti obyvatelstva.

Sputnik V

Doposud dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 kolem 15 procent obyvatel, podotkla agentura AP. V řadě regionů proto úřady tento měsíc přistoupily k povinnému očkování některých skupin pracovníků, například ve službách.

Estonsko přišlo o 100 000 vakcín. Na vině je porucha chlazení a selhání výstražného systému

Číst článek

Putin ve středu zároveň poprvé řekl, kterou z ruských vakcín ho zdravotníci na jaře očkovali. Úřady tehdy nezveřejnily ani záběry, na nichž by bylo vidět, jak vakcínu dostává, podotkla agentura Reuters.

Nyní šéf Kremlu prozradil, že je očkován vakcínou Sputnik V. „Byl jsem skutečně požádán, abych neřekl, kterou vakcínu jsem dostal, abychom nevytvářeli konkurenční výhody pro jednu nebo druhou,“ řekl prezident podle agentury AP. „Ale vidím, že je tady hodně otázek,“ dodal.

Dotazy pro Putina

Rusové do začátku středeční debaty poslali prezidentovi kolem dvou milionů dotazů, další mu mohou pokládat až do ukončení relace, která trvá obvykle několik hodin. Podle agentury TASS z dotazů vyplynulo, že obyvatele země nejvíce trápí témata spojená se sociální sférou a kvalitou života.

Ptali se například na ceny potravin, letenek, na sociální dávky nebo hypotéky, popsala agentura. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už dříve podotkl, že jedním z hlavních témat bude v letošní debatě pandemie covidu-19.

Šéf Kremlu na dotazy občanů nejrozlehlejší země světa poprvé odpovídal v roce 2001. Letos s nimi debatuje už podevatenácté, připomíná TASS. Putin relaci v tomto formátu vedl s Rusy čtrnáctkrát v pozici prezidenta, čtyřikrát jako premiér.

‚Spěchejte, objednávek máme hodně.‘ Jak se v Rusku rozmohl obchod s falešnými certifikáty o očkování

Číst článek

Loni šéf Kremlu od tradiční diskuse upustil s odůvodněním, že jí nepřeje epidemická situace. Debatu s občany tehdy spojil se svou „velkou“ tiskovou konferencí, podotkla agentura TASS.

Délka pořadu není předem určená, obvykle však trvá několik hodin. Nejdéle Putin odpovídal na dotazy Rusů v roce 2013, kdy přenos trval čtyři hodiny a 47 minut.

Tyto pečlivě připravené pořady mají Putina stavět do role silného lídra, který se stará o každodenní problémy Rusů, podotkla agentura AP.

Obvinění Zelenského 

Ruský prezident Vladimir Putin také ve středu obvinil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že svou zemi předal pod plnou kontrolu ze zahraničí.

Setkat se s ním je ochotný, ale je třeba předem vědět, o čem by hovořili. Putin to řekl v tradiční živě přenášené debatě věnované odpovědím na otázky obyvatel země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme