Živá pochodeň Ryszarda Siwce

Čeští a slovenští diplomaté dnes ve Varšavě uctili památku první živé pochodně protestující proti okupaci Československa v srpnu 68. Na protest proti účasti polské armády v invazi do sousedního státu se v září téhož roku na varšavském stadionu Desetiletí upálil Ryszard Siwiec z východopolského Przemyszlu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vzpomínka na Ryszarda Siwce

vzpomínka na Ryszarda Siwce | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

O jeho činu se ale svět dozvěděl až potom, co se v Praze upálil student Jan Palach. Jeho sebevražedný protest se odehrál 8. září při oslavě dožínek, která se za účasti nejvyšších státních a stranických představitelů a také zahraničních diplomatů konala na varšavském stadionu Desetiletí.

57 letý Ryszard Siwiec odjel z Przemyszlu do Varšavy. Rodině o svém záměru nic neřekl. Do ochozu stadionu si přinesl láhev s benzínem. Na dožínkách bylo přes 100 000 diváků."Ryszard Siwiec se zapálil. Pokoušeli se jej hasit příslušníci milice, ale on se jim snažil utéct," říká historik z Institutu národní paměti Jerzy Eisler.

"Odehrávalo se to před očima tisíců lidí. Nedá se přece říct, že to neviděli. Hašení trvalo několik minut. Vše bylo filmováno dvěma kamerami Státní bezpečnosti." Filmy ale byly odtajněny až v 90.letech. Institut národní paměti má filmy k dispozici. Výpověď v jednom z nich dokonce poskytla jedna z kameramanek tehdejší státní bezpečnosti, která chtěla zůstat v anonymitě.

"On se nechtěl nechat uhasit. Byl v ohromném šoku, ale až do konce měl velkou výdrž," vzpomíná v dokumentárním filmu kameramanka Polské státní bezpečnosti.

"Shořelo na něm veškeré šatstvo nasáklé benzínem. Na filmu jsou na něm vidět cáry kůže. On ale ještě měl tolik síly, že stál a něco křičel," komentuje otřesné dokumentární záběry Jerzy Eisler.

Těžce popálený Ryszard Siwiec ještě sám sešel s příslušníky milice do přistaveného auta, které ho odvezlo do nemocnice. Podle svědectví lékařů byl ještě několik hodin při vědomí a volal, že protestuje proti okupaci Československa a proti účasti Polska v ní. Pak upadl do bezvědomí a po 4 dnech zemřel.

Podle Jerzyho Eislera Ryszard Siwiec připravil svůj protest velmi důkladně. Požádal dokonce dva přátele, aby zprávu o jeho činu předali na Západ. Ti to ale neudělali. O jeho protestu se nejen v Polsku, ale ani ve světě dlouho nevědělo.

První zmínku o tom, že šlo o protest proti invazi do Československa přinesl v lednu 1969 jeden francouzský týdeník. V dubnu pak Svobodná Evropa přiznala, že už v září dostala zprávu o ohnivém protestu na varšavském stadionu, ale tehdy ji ani zahraniční diplomaté nepotvrdili. Proto ji neodvysílala. Poláci se o činu Ryszyrda Siwce oficiálně dozvěděli až po otevření archívů v 90.letech.

"Mnoho z nás se stydí a má morální kocovinu z toho, že tehdy se také polská armáda účastnila invaze do Československa," říká historik Jerzy Eisler. "Čin Ryszarda Siwce z nás alespoň trochu smývá nepříjemný cejch okupantů."

Milan Kopp, Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme