Živě z Mosulu: tržiště opět ožívají, rajčata a cibule jsou tu vítaný luxus

REPORTÁŽ. Bitva o irácký Mosul trvá už tři a půl měsíce. Boje proti ozbrojencům teroristické organizace Islámský stát vyžadují opatrný a promyšlený postup. Desítky až stovky iráckých vojáků přesto přišly při ofenzivě o život. Výsledky ale přicházejí. Celý levý břeh kdysi dvoumilionového města už je zpět pod kontrolou vlády. Mosul je poničený, dodávky elektřiny a vody přerušené, život se ale do města postupně vrací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tržiště v iráckém Mosulu

Tržiště v iráckém Mosulu | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

"Pod vládou Islámského státu tržiště zmizela. Koupit jsme mohli akorát tak brambory a ředkvičky," líčí nedávnou situaci paní Madíha obtěžkaná igelitkami se zeleninou.

"Nás je doma 17 a nakrmit celou rodinu bylo předtím těžké. Teď, když přišla armáda, je to jiné. Už aby je vyhnali i z pravého břehu. A ceny jsou teď mnohem nižší, ale práce a peníze zatím nejsou," dodává.

"Všechno bylo dvakrát tak drahé"

Tržiště v Gokdžali na východním předměstí Mosulu je obrovská zablácená plocha vedle hlavní čtyřproudové ulice. Prodavači jsou zabalení do bund a čepic. Teplota se tu začátkem února pohybuje kolem pěti stupňů nad nulou, a v noci dokonce mrzne.

Neuspořádaně tu stojí desítky malých stánků se vším možným - od rukavic a triček po rajčata a cibuli. Ještě pořád to tu zbožím zrovna nepřetéká, trh ale postupně ožívá.

Polovina Mosulu už je v rukou irácké armády. Podařilo se jí dobýt východní břeh města

Číst článek

"Konečně začínám prodávat. Předtím trh stál, všechno bylo dvakrát tak drahé, nikdo nekupoval. Teď už je to mnohem lepší,“ říká spokojeně stánkař Imád. „Během posledních dvou týdnů se vrací i dost lidí z uprchlických táborů, to je tady na tržišti znát."

Zeleninu u něj nakupuje například Muhammad, který se z tábora vrátil teprve před pár dny. "Připadal jsem si tam jako ve vězení. Dostávali jsme sice pravidelné příděly jídla, ale život tam není. Člověk se ani nemohl svobodně pohybovat z tábora ven a zpátky," popisuje svou zkušenost.

Uprchlický tábor Cházir je odtud dvacet kilometrů. Leží ale na území sousední kurdské autonomní oblasti a tamní bezpečnostní složky bedlivě střeží pohyb uprchlíků. Muhammad do tábora utekl s rodinou až před několika měsíci v obavách před vojenskou operací. Vládu Islámského státu tedy v Mosulu zažil.

Štěpán Macháček - zpravodaj ČRo v Egyptě a na Blízkém východě | Foto: Český rozhlas

"Předtím jsem byl bankovním úředníkem. Celé dva roky pod Islámským státem jsem ale zůstal bez práce a bez peněz. Teď se chci vrátit do práce, vrátit se k normálnímu životu," vysvětluje.

Na rozdíl od mnoha jiných má Muhammad kam jít. Svůj dům našel po návratu v pořádku. Bez vody a elektřiny ale nebude zabydlování se v tomto zimním počasí snadné.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme