Živnostníci v Hackney se vzpamatovávají z rabování

Hackney ve východním Londýně je jednou z největších čtvrtí britské metropole. V noci z pondělí na úterý se tam odehrály jedny z nejhorších nepokojů – davy většinou mladých zakuklenců řádily v ulicích, vykrádaly obchody, popelem lehlo několik budov a aut. Spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království se tam byl podívat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vydrancovaný obchod v Clarence road v londýnském Hackney

Vydrancovaný obchod v Clarence road v londýnském Hackney | Foto: Milan Kocourek

Hackney má přes 200 tisíc obyvatel, řekněme jako dva Liberce. Zhruba polovina z nich jsou běloši, jedna čtvrtina černoši a poslední čtvrtina lidé původem ze zbytku světa, hlavně z Asie.

„Myslím, že to je absurdní, ti lidé, co to dělají, jsou oportunisté a musí to skončit. Je mi líto policistů, původně to začalo obviňováním kolem úmrtí mladého muže v Tottenhamu, ale tohle s tím nemá nic společného. Policie potřebuje pomoc a nejlepší by byl zákaz vycházení v noci tak, aby se stanovila hodina, dokdy by každý měl být doma, a kdo by byl poté v ulicích, by byl zatčen anebo by se použilo násilí,“ míní černoška paní Masik Salka.

S tímto názorem souhlasilo několik dalších lidí, s nimiž jsem hovořil. Marně jsem hledal ohořelé vraky aut, teprve odpoledne mi tisková mluvčí radnice řekla, že všechno, co zbylo z nočních nepokojů v ulicích, zaměstnanci radnice do půl osmé ráno odklidili.

„Myslím si, že policie by měla mít mnohem větší pravomoci, v ulicích by mělo být mnohem víc policistů a měli by postupovat mnohem důrazněji, ale v současné době často nesmějí. Myslím, že by měli mít vodní děla tak, aby mohli lidi rozhánět, ale nedostali k tomu pravomoci,“ říká David Burn, který v Hackney pracuje, ale nebydlí:

Na hlavní ulici Hackney nedaleko náměstí svatého Tomáše stál před obchůdkem s potravinami ustaraný pán, zřejmě původem z Asie. Byl to majitel. Ani on si moc nemyslí o výtržnících, kteří v noci řádili v ulicích Hackney.

Vydrancovany JD Sport v londýnském Hackney | Foto: Milan Kocourek

„Ti lidé jsou zloději, nikoho nerespektují, obchodník si pomalu nemůže dovolit nájemné a místní daně. Jak ti lidé mohou přijít, rozbít výkladní skříň a vtrhnout dovnitř – proč s tím policie něco neudělá?“

Tento živnostník na tom nebyl zase tak špatně jako majitel malé samoobsluhy v nedaleké ulici jménem Clarence Road. Ten stál u prázdné pokladny svého vykradeného krámu a všude kolem rozházené zboží, které už neprodá. Odmítl mi říci cokoli do mikrofonu, ale dovolil mi abych si trosky jeho živnosti vyfotil.

Po chvíli přišel ven na chodník a vypravoval mi, jak s manželkou začínali, a teď bude muset obchod zavřít. Má totiž pojištění jen na budovu, nikoli na její vnitřek. Jedna mladá černoška s batoletem stála opodál a řekla, že to je pro ni tragedie. Na samoobsluhu si zvykla a majitele dobře zná jako skvělého člověka. Napadlo mě zeptat se šéfa sousedního kadeřnictví, zda mu je kolegy líto.

„Samozřejmě je mi toho chlapíka, co přišel o obchod, líto, jako mi je líto těch kluků, co házeli kameny, a jako mi je líto těch policistů, protože oni jen vykonávají svoji práci. Je to nebezpečná situace, vážná situace, je tady generace mladých lidí, na které se zapomnělo, není pro ně práce, není budoucnost, nejsem optimista,“ upozorňuje.

Tržnice Dalston v londýnském Hackney | Foto: Milan Kocourek

„Když přišel k moci Tony Blair, mluvil o tužbách mladých lidí. To se neuskutečnilo, teď přišla nová vláda, která provádí škrty a ty děti nemají budoucnost. Většina z nich bude za pět let trpět stejně jako teď, ta situace se nezmění,“ tvrdí kadeřník Colin.

I když jeho pesimismus nesdílím, přišlo mi, že mluvil za valnou většinu lidí v chudé ulici Clarence Road v Hackney.

Milan Kocourek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme