Živnostník v Ohiu nalezl poklad, na své si ale nepřišel

Najde-li poctivý nálezce poklad, může obvykle počítat aspoň s deseti procenty jeho hodnoty. Ale nemusí to být vždycky pravda. O tom se přesvědčil stavebník v americkém Ohiu. Podrobnosti připravil zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dolary

dolary | Foto: Jan Rosenauer

Jistý Bob Kitts - stavitel a živnostník - opravoval před časem spolužačce dům na břehu Erijského jezera ve státě Ohio. Když boural zeď koupelny pocházející z 20. let minulého století, zjistil, že je zdvojená a v dutině našel dvě poměrně velké plechové krabice natřené nazeleno. Po otevření se nestačil divit - obě byly doslova napěchované bankovkami.

A protože je živnostník Kitts poctivec, hned o svém nálezu volal spolužačce a majitelce domu Amandě Reecové. Společně peníze přepočítali a zjistili, že je to 182 tisíc dolarů. Jak se později ukázalo, v domě je schoval někdejší majitel a bohatý podnikatel Patrick Dunne v době velké hospodářské krize, kdy krachujícím bankám nebylo co věřit.

První problém nastal, když se Bob Kitts a Amanda Reecová nedokázali dohodnout na tom, podle jakého klíče si peníze rozdělí. Kitts chtěl 40 procent, jeho bývalá spolužačka to viděla tak na 10 procent.

Vzhledem k tomu, že se s nálezem netajili a dokonce se s ním nechali vyfotografovat pro noviny, obdrželi zanedlouho upozornění od právníka zastupujícího rodinu původního majitele peněz Patricka Dunna.

Řeč je o Americe a asi proto nepřekvapí, že když Reecová s Kittsem váhali s předáním byť i části nalezeného pokladu potomkům podnikatele Dunnea, vysloužili si soud.

Jenže i Dunneových příbuzných, kteří si dělají nárok, se zakrátko našlo plných 21. Už teď je jisté, že se nějakým způsobem bude 182 tisíc dolarů mnohokrát dělit a na své si určitě přijdou i právníci. Všichni tak dostanou jen zlomek původní částky. S tím živnostník Kitts a Amanda Reecová určitě při počítání peněz nepočítali.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme