Život papeže pomalu vyhasíná

Zdravotní stav Jana Pavla II. je nadále velmi vážný. Papež postupně ztrácí vědomí a jeho stav je zjevně nezvratný. Od dopoledne má vysokou horečku, ale reaguje na otázky. Večer to oznámil vatikánský mluvčí Joaquín Navarro-Valls. Věřící po celém světě se za papeže modlí, ale v uzdravení už nevěří ani lidé z jeho bezprostředního okolí. Na Svatopetrské náměstí se s hlavou katolické církve přijíždějí rozloučit poutníci z celého světa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež Jan Pavel II.

papež Jan Pavel II. | Zdroj: ČTK

Katolíci na celém světě se připravují na odchod jednoho z nejdéle sloužících papežů. Čtyřiaosmdesátiletý Jan Pavel II. se pohybuje na pokraji smrti, selhávají mu životně důležité funkce. Před polednem mluvčí Navarro-Valls poprvé oficiálně přiznal, že Svatý otec je od časných ranních hodin v bezvědomí. Jak dlouho může agonie trvat, se neodváží po pátečních poplašných zprávách italských médií nikdo spekulovat.

Na Svatopetrské náměstí se s Janem Pavlem II. přijíždějí rozloučit věřící z celého světa. "Svatý otec si zaslouží, aby ho křesťané doprovázeli na jeho poslední cestě," říká Italka, která přijela do Vatikánu s celou rodinou. "Neumím si představit, že umře. Je to, jako by odcházel otec, bratr, někdo vám tolik blízký. Udělal pro lidi na celém světě mnoho dobrého," připojuje mladá Ukrajinka.

Italské televizní stanice se během dne nicméně povětšinou vrátily k plánovanému vysílacímu schématu. Ani atmosféra na Svatopetrském náměstí se nedá s tou včerejší srovnávat - modlící se věřící odpoledne nahradili hluční turisté.

Stav Jana Pavla II. je definitivní, což vyjádřil už v pátek večer kardinál Camillo Ruini, když řekl, že Svatý otec "se již vydal na cestu a dotýká se Pána". Slovenský kardinál Jozef Tomko řekl, že papež je ve stavu, ze kterého už nevede cesta k uzdravení.

S papežem se do Říma přicházejí loučit jeho přátelé. Několik minut u jeho lůžka strávil například slovenský kardinál Tomko. Společně s papežovým osobním tajemníkem, lékaři a sestřičkami se modlili, zatímco Jan Pavel spal.

Také německý kardinál Joseph Ratzinger - jeden z možných kandidátů na papežský stolec - potvrdil, že papež umírá. Jan Pavel II. mu prý věnoval poslední rozloučení. Kardinál Silvestrini zase řekl, že se mu při ranním setkání zdálo, že jej papež poznává.

Italští politici přerušili kvůli vážnému zdravotnímu stavu papeže kampaň před nedělními regionálními volbami. Šéf italského olympijského výboru požádal sportovní svazy, aby zrušily víkendová utkání.

S velkými obavami očekávají nové zprávy z Vatikánu lidé ve Wadowicích, nevelkém městě na jihu Polska, kde se před 84 lety papež - civilním jménem Karol Wojtyla - narodil. Lidé tam probděli v kostelech a modlitbách celou noc.

Do Wadowic se sjíždějí Poláci z celé země. "Přijel jsem s celou rodinou, abychom i v těchto posledních chvílích byli s papežem. Žádná slova nemohou vyjádřit, co cítíme," řekl muž středního věku před wadowickou bazilikou.

Mše se ale nekonají jen v kostelech. Ve Varšavě se dnes za papeže modlili i pod otevřeným nebem v jednom z městských parků. "Těžko říci, co by bylo lepší - pro nás i pro papeže. On skutečně trpí, ale je otázkou, jestli je to opravdu jeho vůle," přemýšlí varšavská studentka.

"Modlím se za nás, za obyčejné lidi, abychom to i my důstojně přežili," říká jeden z účastníků společné modlitby.

Při modlitbě za Jana Pavla II. se v podvečer shromáždilo v katedrále svatého Víta na Pražském hradě kolem tří tisíc věřících. Mši sloužil kardinál Miloslav Vlk.

Zdravotní stav hlavy katolické církve se dramaticky zhoršil během včerejšího dne. Podle mluvčího Vatikánu Joaquina Navarra-Vallse papež dýchá pouze povrchně. Jeho krevní tlak stále slábne a přestávají mu fungovat ledviny.

Martin Dorazín, Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme