Život se solárními panely – fotovoltaika v praxi

Německo je v oblasti solární energie světovou jedničkou. Fotovoltaikou vyrobí tolik elektřiny co zbytek světa dohromady. I když jde o zemi, kde bývá obloha často zatažená a často prší, solární panely má dnes na svých střechách už více než 800 000 německých domácností.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely na domě Ericha Kirschbauma

Solární panely na domě Ericha Kirschbauma | Foto: Klára Stejskalová

Na střeše domku Ericha Kirschbauma ve Falkensee nedaleko Berlína je upevněno 24 solárních modulů, dalších 10 má na stříšce nad garáží.

„Tady ty panely jsou na západ, což není optimální, naopak stříška nad garáží je už ideálně postavená na jih. Když jsem zjistil, jak to funguje, tak jsem si řekl to je výborný nápad, půjčil jsem si peníze, vyšlo to na 30 000 eur, ale už dnes to mám splacené. Přitom jsem to postavil v roce 2007,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kateřina Stejskalová přibližuje rozmach solární energie v Německu

Erich vypráví, že jeho rozhodnutí ovlivnil film Ala Gora „Nepříjemná pravda“ a také zpráva bývalého šéfa Světové banky Nicholase Sterna vyzývající k boji proti globálnímu oteplování:

„A tak jsem si řekl – ano, udělám si na střeše solární panely a navíc jsme zjistil, že tak mohu i vydělávat. Proto jsem začal stavět další a také přesvědčovat lidi.“

Solární panely nechal Erich Kirschbaum zřídit i na střeše místní školky | Foto: Klára Stejskalová

I na střeše místní školky nechal Erich Kirschbaum vybudovat sluneční panely. Přesvědčený zastánce čisté energie věří, že to bude ideální vzor pro příští generaci. Proto na něj jako sprcha působí slova vychovatelky, že s dětmi o panelech nikdy nemluvila.

„To mě teda rozčílilo, že prý z toho školka nic nemá,“ stěžuje si sousedce, se kterou probírají současnou německou energetickou situaci.

Náklady klesají

I rodina paní Schollové vsadila na fotovoltaiku: „Rozčilovalo mě, jak za elektřinu platíme stále víc, a přitom naše rodina uměla šetřit. Vždy jsme dbali, aby bylo vypnuté světlo, aby nebyl počítač, když na něm nikdo nepracuje, zapojený v síti. Máme to od prosince, investovali jsme kolem 10 000 eur.“

Náklady během let klesly, před třemi lety stály solární moduly třikrát víc. Energetické společnosti ale za odběr dávaly vyšší cenu. Erich dostává za kilowatthodinu 49 centů, paní Schollová už jen 37. Tyto částky mají garantované na příštích 20 let.

„Jsem trochu skeptická, protože tohle léto je hodně špatné,“ stěžuje si paní Schollová, ale Erich oponuje, že duben a květen byly dobré.

Uvědomělejší přístup

Erich má jednotlivá zařízení ve sklepě. Jde o malé krabičky, které příliš místa nezaberou:

Erich Kirschbaum se už ve fotovoltaice vyzná | Foto: Klára Stejskalová

„Tady si zapisuji každý den. A skutečně jsem si všiml, že dříve jsme měli spotřebu 6000 KWh za rok a po nainstalování solárních panelů je to kolem 4500. Člověk se stane uvědomělejším. Když zjistí, co má jakou spotřebu, třeba lednička má velkou, začne něco méně používat. Tady mám saunu, dříve jsem si ji dopřával dvakrát týdně. Teď, když vím, jak žere proud, tak si ji dopřeji jen velmi vzácně.“

Erich by dokázal vyprávět o solární energii a energetických pravidlech snad celé hodiny. Právě německý přístup, kdy si lidé váží prostředí v kterém žijí, ho uchvátil natolik, že se do Spojených států, odkud před 20 lety přišel, už nechce vrátit.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme