Život v Mohuči se kvůli Bushově návštěvě zastavil
Americký prezident George Bush přiletěl do Německa. Schůzka s kancléřem Gerhardem Schröderem v porýnské Mohuči má otevřít novou kapitolu vztahů mezi Spojenými státy a Německem, které pošramotila válka v Iráku. Kancléř a prezident budou jednat o obnově Iráku, íránském jaderném programu a Blízkém východu, možná se dotknou i Schröderova odmítnutého návrhu na reformu NATO. Odpoledne si prezident krátce prohlédne historické centrum města a odcestuje do Wiesbadenu za americkými vojáky. Pak zamíří do Bratislavy, kde se zítra setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Mohuč byla vybrána proto, že nenese přídech statisícových antiamerických demonstrací, které se konaly například v Berlíně proti irácké válce. Město bude z velké části uzavřené.
George Bush ve města vynálezce knihtisku uvidí první Guttenbergovu knihu, slavný dóm i zámek; stěží se uvidí s obyvateli města. Oblast jeho pohybu je červenou zónou a od rána je neprodyšně uzavřena. Zastaví se také provoz na dálnicích, kudy pojede Bushova kolona z frankfurtského letiště. Šéf německých železnic varuje před dopravním kolapsem. Mnozí lidé si raději vybrali dovolenou a obchody stáhly rolety. Ani do těch otevřených se ovšem kvůli zátarasům zákazníci nedostanou.
Nespokojeni jsou také obyvatelé Porýní, protože kvůli sedmihodinové návštěvě amerického prezidenta se zastaví i výrobní pásy. Mezi provozy, které dnes vyhlásily Bushův, tedy nuceně volný den, jsou i koncerny Nestlé, Linde, či Opel. Na mnoha uzavřených obchodech v Mohuči pak stojí nezodpovězená otázka, kdo to zaplatí? Obyvatelé města jsou znepokojeni enormními bezpečnostními opatření i jejich cenou. Místní museli odvézt z centra svá auta, dnes nesmějí otevírat okna, natož chodit na balkon, aby si je ostřelovači nespletli. Nasazeno je 10 tisíc policistů a neurčitý počet amerických agentů. Popularitě prezidenta Bushe jeho návštěva minimálně v Mohuči těžko neprospěje. Podle nejnovějších údajů vítězí jen u 25 procent Němců.
Schůzku amerického prezidenta a německého kancléře v Mohuči provázejí demonstrace mírových aktivistů i stoupenců krajní levice. 50 pořádajících organizací v čele s mírovou společností - Sjednocení odpůrců přisluhovačů války svolalo akci na symbolický čas za 5 minut 12. Organizátoři očekávají účast asi 10 tisíc demonstrantů. V době zahájení akce pod heslem "Nejste vítán, pane Bushi!" byly na vyhrazeném místě nedaleko hlavního nádraží asi jen dva tisíce lidí. Akci pojali spíš jako happening v duchu 60. let. Shromáždění dominují duhové vlajky a alegorie obou hlavních protagonistů summitu v Kurfirstském zámku vzdáleném asi 1 kilometrů. Prezident Bush a kancléř Schröder už ukončili dvoustranná jednání a nyní je čeká společný oběd a diskuze se zástupci mládeže obou zemí.