Život v Mohuči se kvůli Bushově návštěvě zastavil

Americký prezident George Bush přiletěl do Německa. Schůzka s kancléřem Gerhardem Schröderem v porýnské Mohuči má otevřít novou kapitolu vztahů mezi Spojenými státy a Německem, které pošramotila válka v Iráku. Kancléř a prezident budou jednat o obnově Iráku, íránském jaderném programu a Blízkém východu, možná se dotknou i Schröderova odmítnutého návrhu na reformu NATO. Odpoledne si prezident krátce prohlédne historické centrum města a odcestuje do Wiesbadenu za americkými vojáky. Pak zamíří do Bratislavy, kde se zítra setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Mohuč byla vybrána proto, že nenese přídech statisícových antiamerických demonstrací, které se konaly například v Berlíně proti irácké válce. Město bude z velké části uzavřené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush v Německu | Zdroj: ČTK

George Bush ve města vynálezce knihtisku uvidí první Guttenbergovu knihu, slavný dóm i zámek; stěží se uvidí s obyvateli města. Oblast jeho pohybu je červenou zónou a od rána je neprodyšně uzavřena. Zastaví se také provoz na dálnicích, kudy pojede Bushova kolona z frankfurtského letiště. Šéf německých železnic varuje před dopravním kolapsem. Mnozí lidé si raději vybrali dovolenou a obchody stáhly rolety. Ani do těch otevřených se ovšem kvůli zátarasům zákazníci nedostanou.

Nespokojeni jsou také obyvatelé Porýní, protože kvůli sedmihodinové návštěvě amerického prezidenta se zastaví i výrobní pásy. Mezi provozy, které dnes vyhlásily Bushův, tedy nuceně volný den, jsou i koncerny Nestlé, Linde, či Opel. Na mnoha uzavřených obchodech v Mohuči pak stojí nezodpovězená otázka, kdo to zaplatí? Obyvatelé města jsou znepokojeni enormními bezpečnostními opatření i jejich cenou. Místní museli odvézt z centra svá auta, dnes nesmějí otevírat okna, natož chodit na balkon, aby si je ostřelovači nespletli. Nasazeno je 10 tisíc policistů a neurčitý počet amerických agentů. Popularitě prezidenta Bushe jeho návštěva minimálně v Mohuči těžko neprospěje. Podle nejnovějších údajů vítězí jen u 25 procent Němců.

Schůzku amerického prezidenta a německého kancléře v Mohuči provázejí demonstrace mírových aktivistů i stoupenců krajní levice. 50 pořádajících organizací v čele s mírovou společností - Sjednocení odpůrců přisluhovačů války svolalo akci na symbolický čas za 5 minut 12. Organizátoři očekávají účast asi 10 tisíc demonstrantů. V době zahájení akce pod heslem "Nejste vítán, pane Bushi!" byly na vyhrazeném místě nedaleko hlavního nádraží asi jen dva tisíce lidí. Akci pojali spíš jako happening v duchu 60. let. Shromáždění dominují duhové vlajky a alegorie obou hlavních protagonistů summitu v Kurfirstském zámku vzdáleném asi 1 kilometrů. Prezident Bush a kancléř Schröder už ukončili dvoustranná jednání a nyní je čeká společný oběd a diskuze se zástupci mládeže obou zemí.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme