Životní příběh nového hrdiny Číny na stránkách tisku

Jméno Janga Li-weie, prvního čínského astronauta a národního hrdiny, svět jen tak nezapomene, píše americký deník New York Times. Jang se po jednadvacetihodinové misi na oběžné dráze vrátil dnes na Zemi. V půl jedné ráno modul Šen-Čou 5 hladce přistál v poušti Gobi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Po bouřlivém přivítání vyjádřil čínský prezident Jangovi poděkování. Já děkuji za důvěru, kterou ve mě vložil čínský lid, skromně odvětil nový hrdina. Čínské noviny se také podrobně věnují Jang Li-weiovu životnímu příběhu. Jednu z jeho verzí přinášejí také New York Times. Jang původně pracoval jako pilot vzdušných sil Číny. Z tisíce uchazečů o dráhu astronauta pak vybrali právě jeho.

Vždycky se snažil být ve všem nejlepší a jeho oči nikdy nepřestaly zářit, referují čínské deníky. Je typickým představitelem čínského národa, který nemá v srdcích strach a je nadějí na znovuzrození čínské rasy. Informace o čínském astronautovi jsou čirou propagandou. Ta ale nebyla nutná. Číňané jsou na úspěch jejich kosmického programu hrdí i bez ní, upozorňují New York Times.

O útoku na americký konvoj v pásmu Gazy informuje deník International Herald Tribune. Nastražená bomba či mina zasáhla diplomatický konvoj včera. Při útoku byli zabiti tři Američané. Ačkoliv Spojené Státy útok okamžitě odsoudily, je otázkou, zda byl namířen proti nim. Vozy konvoje totiž nebyly nijak označeny. Jde už o druhý útok v tomto roce. V červnu se členové palestinského hnutí Hamás zaměřili na soukromé osoby - americké pracovníky jedné firmy. Hamás ale Spojené Státy ani jejich občany nikdy neoznačil za své nepřátele. Ani k tomuto útoku se nepřiznal.

Jistou indicií by však mohlo být to, že dvacet minut po včerejším útoku na diplomatický konvoj, byl zaznamenán ještě jeden. Na severu pásma Gazy zapálili přívrženci Hamásu izraelské vojenské auto. Podminovali jsme sionistické džípy, potvrdili přívrženci. Palestinci nejsou Americkou intervencí v středovýchodním sporu nadšeni. Mladí lidé nepochybují o spojení USA s Izraelem. O útoku mnozí z nich prohlásili, že je trestem za to, co Američané udělali Muslimům a Iráku. Palestinská policie musela rozhánět demonstraci, která se spontánně vytvořila krátce po minovém útoku, píše International Herald Tribune.

Nové nařízení, které v ruských školách zavádí branné cvičení, pobouřilo tamní deníky. Konsomolskaya Pravda k tomu píše: Tak jako za starých dobrých sovětských časů se budou chlapci ve školním věku učit vojenskému drilu - navlékání plynových masek a nošení kalašnikovů. List Trud má o důvodech takového nařízení jasno. Současní branci nevypadají jako ti z propagačních plagátů. Navíc je vojáků stále méně a za chvíli tu nebude nikdo, kdo by bránil mateřskou zemi, dodává Trud.

Lichtenštejnsko brání vstupu bývalého Československa do evropského hospodářského prostoru. Slovenské Hospodárské noviny to označují za poslední pomstu Habsburků. Podle listu jsou totiž Lichtenštejnci dosud uraženi rozpadem bývalého mocnářství. Habsburskou říši rozložilo právě Československo. A tak teď ukazují bývalým vazalům svaly, píše deník. Jejich pomsta je ale chabá. Lichtenštejnské zdržování náš vstup do evropského hospodářství neohrozí. Pouze na nějakou dobu pozastaví možnost čerpání z milionových evropských fondů, uklidňují Hospodárské Noviny.

Ve Francii byl před několika měsíci přijat zákon, že na všech krabičkách od cigaret musí být do poloviny balíčku vyznačeno černým písmem na bílém podkladě, že kouření zabíjí. Právě problematice kouření věnují francouzské sdělovací prostředky pozornost i nadále. Cituje z nich náš pařížský zpravodaj Jan šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Šmíd cituje z francouzského tisku

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme