Zkázu egyptské lodi zřejmě způsobila její posádka

Za egyptskou námořní tragédii stojí chyby posádky i úřadů. Jak vyplývá ze svědectví lidí, kteří katastrofu přežili, zkázu lodi v Rudém moři se 1400 cestujícími zavinilo zatopení podpalubí během hašení vzniklého požáru. Posádka trajektu přitom hrozící nebezpečí dlouho přehlížela.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zachránění pasažéři egyptského trajektu přijíždějí do Hurghady

Zachránění pasažéři egyptského trajektu přijíždějí do Hurghady | Foto: AFP

Po katastrofě egyptského trajektu v Rudém moři je stále nezvěstných asi 800 lidí. V místě, kde se loď As-Salám Boccaccio 98 potopila, operovaly i dnes pátrací týmy.

S postupujícím časem ale naděje na včasné objevení trosečníků slábne. Dosud se podařilo hlídkám dostat z moře asi 400 živých lidí a téměř 200 mrtvých těl.

Příčina havárie je podle dostupných svědectví jasná. V nákladním prostoru, kde byla zaparkovaná auta, plameny zachvátily korbu nákladního auta naloženou zbožím.

K uhašení požáru, který trval několik hodin, použila posádka velké množství vody. Pod její tíhou se loď začala naklánět, až se převrhla. Další chybou posádky trajektu bylo, že po vypuknutí požáru pokračovala v plavbě do vzdáleného Egypta.

Hrubým nedostatkem bylo i to, že evakuační a záchranná operace nezačala včas. Podle cestujících, kteří tragédii přežili, se posádka nemohla se odhodlat spustit záchranné čluny a rozdat plovací vesty, přestože již bylo očividné, že se plavidlo potopí.

Pochybily navíc příslušné egyptské úřady. Přestože plavidlo v pátek zmizelo z radarů a do cíle nedorazilo, odmítly pomoc jiných států. Například Británie má v Rudém moři rychlou vojenskou loď. Když si to úřady rozmyslely, bylo plavidlo již příliš daleko.

Liknavý přístup úředníků podtrhlo i přiznání ministra dopravy Muhammada Luftího Mansúra, že se o tragédii dozvěděl teprve devět hodin po potopení lodi. Nyní se vyšetřuje, zda loď splňovala bezpečnostní předpisy. Stále panuje podezření, že na palubě nebylo dost člunů a záchranných vest, a že loď již nesplňovala technické podmínky. Vlastnická firma to ale popírá.

V Safaze doteď marně čekají příbuzní obětí na nové informace, které by potvrdily nebo vyvrátily smrt jejich blízkých. Přibližně stovka lidí dnes před přístavem nadávala policistům a kritizovala činnost úřadů. V sobotu napětí vyvrcholilo házením kamenů na pořádkové síly, které proti davu použily slzný plyn.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme