VIDEO: Boeing úspěšně provedl zkušební let nového typu 777X, prvního letadla se sklápěcími křídly

Americká společnost Boeing v sobotu od 19.00 SEČ provedla zkušební let svého širokotrupého letounu 777X, který v pátek opět odložila kvůli špatnému počasí. Letadlo vzlétlo z letiště Everett Paine Field v Seattlu (PAE). Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Seattle (Aktualizováno: 23:16 25. 1. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 777X těsně po 23.00 SEČ úspěšně usedl na ranvej seattelského letiště Boeing Fild (FBI). Během svého bezmála čtyřhodinového letu stroj kroužil ve vzduchu východně od města Seattle. Udržoval konstantní výšku 4530 metrů a rychlost mezi 390 až 480 km/h.

Nová řada širokotrupých dvoumotorových letadel určených na dlouhé lety má dvě varianty, kratší verzi 777-8 a delší 777-9. První z nich pojme 365 pasažérů, zatímco delší stroj až 414 cestujících. Společnost je chce začít dodávat příští rok, původně chtěla s komerčními dodávkami začít v polovině letošního roku.

Záznam celého zkušebního letu nového typu Boeingu 777X | Zdroj: reprofoto flightradar24

Společnost Boeing kvůli špatnému počasí odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X plánovaný už ve čtvrtek. Poté se pokusila o start nového Boeingu opět v pátek. I ten ale nakonec z důvodu nepříznivých podmínek musela zrušit.

Nové motory, větší kabina

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit loni v létě, ale Boeing ho odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Letoun typu 777X je největší dvoumotorové letadlo na světě. Motory by měly mít o 10 procent nižší spotřebu paliva a emise a o 10 procent nižší provozní náklady. Nový typ láká i na změnu interiéru, především pak na o třetinu větší okna, nové osvětlení i nový interiér celé kabiny.

Konce křídel, tzv. winglety, se dají u nového typu sklápět. Jsou tak konstruována kvůli velkému rozpětí křídel, které by znemožnilo stání letadla u letištních terminálů.

Boeing se nyní potýká s problémy s řadou 737 MAX, jejíž výrobu společnost od ledna zastavila. Po dvou tragických haváriích s 346 oběťmi na životech nesmějí tato letadla od loňského jara do vzduchu. Firmu Boeing tak po osmi letech v dodávkách předstihl její evropský konkurent Airbus.

vtk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme