Zkušenosti z USA: Břidlicový plyn může přinést bohatství i zdravotní problémy

Ekologové bijí na poplach, některé země frakování přímo zakázaly. Ve Spojených státech se ale na některých místech už léta právě takhle těží břidlicový plyn. Zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka se vypravil za odpůrci i stoupenci vysoce kontroverzní metody.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropná břidlice

Ropná břidlice | Foto: United States Federal Government

Říká se tomu frakování neboli hydraulické štěpení. Do hlubin země se pod velkým tlakem vhání voda s obsahem nebezpečných chemikálií, která umožňuje těžbu břidlicového plynu.

Takto se těží i ve Washingtonu, který však není americkou metropolí. Městečko Washington je sídlem stejnojmenného okresu v jihozápadní Pensylvánii. Od roku 2005 tady vyhloubily těžařské společnosti stovky vrtů, většinu z nich na půdě farmářů.

Když teď stojím u jednoho z nich, nijak dramaticky to nepůsobí. Je tady prostě velký zásobník a od něj vede potrubí. Prvotní fáze hloubení vrtu totiž trvá jen několik měsíců. Pak musí dát těžaři okolí vrtu do pořádku a aspoň na první pohled není vidět, že by se dělo cokoli podivného.

Přehrát

00:00 / 00:00

Americký zpravodaj Vít Pohanka zjišťoval zblízka zkušenosti s těžbou břidlicových plynů

Ale je to prý jen zdání, tvrdí aspoň zkrachovalý farmář Ron Gulla: „Všichni jsme si mysleli, že budeme mít plyn zadarmo. Proto většina lidí podepsala smlouvu o nájmu. Nikdo tenkrát nemyslel na peníze, všechno se to odehrávalo potichu, mimo pozornost veřejnosti.“

Z některých farmářů se stali milionáři. Dostávají 14 až 18 procent z prodeje plynu, a i když se podílejí na nákladech, jsou z nich velmi zámožní lidé.

Ne tak Ron Gulla. Ten tvrdí, že mu těžaři zničili farmu. Nejdřív si toho všiml na svém rybníku v blízkosti vrtu.

Záměr těžit na Broumovsku břidlicový plyn narazil na odpor místních

Číst článek

„Kamarád si přijel zarybařit s dcerou a povídá mi: ‚Rone, všechna vegetace v rybníku je mrtvá.‘ Nechtěl jsem tomu nejdřív vůbec věřit. Zavolal jsem na inspekci životního prostředí i do těžební společnosti. Vzali vzorky vody ale ne bahna, i když jsem je o to žádal. To odmítli udělat.“

Potom se těžba projevila i v kvalitě pitné vody ze studny:

„Když jsem pochopil, co se děje, přestal jsem pít vodu z naší studně. Dostala takovou kovovou příchuť. Bylo to cítit, i když jsem si s ní jen čistil zuby, zůstávala po ní pachuť.“

Ron Gulla prohrál soud s těžařskou společností, o farmu přišel a teď podává novou žalobu. Případ je komplikovaný, detaily nechce Ron říkat, protože by mu to mohlo uškodit. Spikli se proti němu prý nejenom těžaři, ale také místní úřady včetně státní ochrany životního prostředí.

Podle těžařů žádná žaloba neuspěje

Pro názor z druhé strany musím do společnosti FTI v hlavním městě. Těžařské firmy s novináři komunikují výhradně prostřednictvím téhle PR agentury.

„Zatím neuspěla žádná žaloba. Soud nikdy nepotvrdil, že by proces frakování snižoval kvalitu vody. Kdyby takový důkaz existoval, byli bychom okamžitě zavalení žalobami. Ale právnici se bojí s námi soudit. Vědí, že by prohráli,“ tvrdí Chris Tucker.
Je pochopitelně placený, aby vše vykreslil jen v těch nejpříznivějších barvách. A tak si jdu pro názor za někým, kdo by snad měl být neutrální a hájit zájmy občanů ve svém okrese.

„Netvrdím, že se to někde nestalo. Ale do dnešního data jsem u nás neviděl žádný vědecký důkaz o tom, že by těžba břidlicového plynu znečistila vodní zdroje,“ konstatuje Larry Maggi, volený předseda místní samosprávy v okrese Washington v Pensylvánii.

Grafické schéma způsobu těžby břidlicového plynu, včetně nalezišť v Česku | Foto: ČTK

Z jeho pohledu by bylo nesmyslné ba skoro zločinné bránit spoluobčanům, aby využili příležitosti a svezli se na vlně nečekané prosperity. On sám tedy těžbě břidlicového plynu bránit určitě nebude.

Farmář Ron Gulla patří k menšině která to vidí jinak: „Lidé na to doplácejí mnoha způsoby: citově, finančně i zdravotně. Já o tom nepřestanu mluvit, protože vím, jaká je pravda. Lidem tady umírá dobytek, mají znečištěnou vodu a zdravotní problémy. Tak je to v každém okrese, kde se těží. Usedá nad tím srdce.“

Úřady ani soudy však nic takového nepotvrzují a v Pensylvánii se těží vesele dál. Sousední stát New York pozastavil vydávání povolenek na dva roky a čeká na novou studii ministerstva pro životní prostředí.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme