Zlatý medvěd putuje do Jihoafrické republiky

Rozdělením hlavních cen skončil v Berlíně prestižní filmový festival Berlinale. Jubilejní 55. sošku Zlatého medvěda si překvapivě odnáší jihoafrický snímek. Stříbrný medvěd i ocenění za nejlepší ženský herecký výkon zůstávají v Německu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z filmu U-Carmen eKhayelitsha

z filmu U-Carmen eKhayelitsha | Zdroj: ČTK

Mezinárodní jury se rozhodla nakonec pro film s exoticky znějícím názvem U-Carmen eKhayelitsha. Britský režisér Mark Dornford-May s dokonalou znalostí prostředí přenesl děj slavné Bizetovy opery do menšinového bantuského města Xhosa. Příběh lásky a žárlivosti se tak odehrává na pozadí sociálních problémů jihoafrického venkova.

Čínský snímek Páv, který natočil režisér Ku Čchang-wej, získal stříbrnou sošku. Role amerického teenegera Loua Taylora Pucciho ve snímku Thumbsucker byla porotou shledána za nejlepší mužských herecký výkon.

Velkého ocenění se dočkala i německá kinematografie, stříbrného medvěda si do Hollywoodu odváží německý režisér Marc Rothemund a nejlepší ženský herecký výkon převedla v jeho snímku domácí herečka Julia Jentschová. Poslední dny Sophie Schollové jsou vzpomínkou na poslední antifašistku, kterou nacisté popravily.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme