Zlatý medvěd putuje do Jihoafrické republiky

Rozdělením hlavních cen skončil v Berlíně prestižní filmový festival Berlinale. Jubilejní 55. sošku Zlatého medvěda si překvapivě odnáší jihoafrický snímek. Stříbrný medvěd i ocenění za nejlepší ženský herecký výkon zůstávají v Německu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z filmu U-Carmen eKhayelitsha | Foto: ČTK/AP

Mezinárodní jury se rozhodla nakonec pro film s exoticky znějícím názvem U-Carmen eKhayelitsha. Britský režisér Mark Dornford-May s dokonalou znalostí prostředí přenesl děj slavné Bizetovy opery do menšinového bantuského města Xhosa. Příběh lásky a žárlivosti se tak odehrává na pozadí sociálních problémů jihoafrického venkova.

Čínský snímek Páv, který natočil režisér Ku Čchang-wej, získal stříbrnou sošku. Role amerického teenegera Loua Taylora Pucciho ve snímku Thumbsucker byla porotou shledána za nejlepší mužských herecký výkon.

Velkého ocenění se dočkala i německá kinematografie, stříbrného medvěda si do Hollywoodu odváží německý režisér Marc Rothemund a nejlepší ženský herecký výkon převedla v jeho snímku domácí herečka Julia Jentschová. Poslední dny Sophie Schollové jsou vzpomínkou na poslední antifašistku, kterou nacisté popravily.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme