Zlepšení čínsko-německých vztahů signalizuje návštěva čínského premiéra v Berlíně

Ve znamení podstatného zlepšení vzájemných vztahů se nesla návštěva čínského premiéra Wen Ťia-paa v Berlíně. Peking omezil své kontakty s Berlínem poté, co Angela Merkelová přijala na půdě kancléřství tibetského duchovního vůdce dalajlámu. O Tibetu se dnes v německé metropoli také mluvilo, ale podepisovaly se taky významné obchodní kontrakty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský premiér Wen Ťia-pao a německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

"Po chladné zimě může člověk na vzájemné kontakty hledět s hrdostí," ukončil symbolicky 'dobu ledovou' v čínsko-německých vztazích Wen Ťia-pao. Toho dnes kancléřka Merkelová přijala hned dvakrát, což je považováno za jasný důkaz toho, jak Berlínu záleželo na zlepšení vztahů s Pekingem.

Oba politici se shodli na požadavku reformy světového finančního systému. Angela Merkelová prohlásila, že rychle rostoucí ekonomiky světa by měly dostat více prostoru při řešení mezinárodních otázek. Kancléřka doslova řekla, že formát skupiny G8 už nepovažuje za dostatečný.

Merkelová čínské představitele vyzvala k obnovení jednání se zástupci tibetského duchovního vůdce dalajlámy. Opětovným navázáním kontaktů by nebyla zpochybněna politika 'jedné Číny', myslí si šéfka spolkové vlády.

Jednou z uzavřených obchodních smluv je i prodej části německé technologie rychlodráhy Transrapid založené na principu magnetické levitace do Číny.

Přečtěte si také:
Dalajlámova návštěva v Německu
Německo: Ostré spory politiků provázejí návštěvu dalajlámy
Dalajláma přijel do Německa, spolková vláda se obává zhoršení vztahů s Čínou
Německo dál stupňuje svou kritiku čínského postupu v Tibetu
Peking trestá Německo za přijetí dalajlámy

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme