Zločinecké klany chtějí infiltrovat berlínskou policii, řekl šéf odborů. Cílí na zprávy z vyšetřování

Arabské zločinecké klany chtějí dostat své členy mezi příslušníky berlínské policie. V rozhovoru pro televizi ZDF to ve středu řekl předseda Německých policejních odborů, druhé největší odborové organizace německé policie. Rodinné klany se podle něj snaží získávat informace z vyšetřování trestných činů. Berlínský policejní prezident takovou infiltraci vyloučil.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá policie. Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Arabské zločinecké klany chtějí dostat své členy mezi příslušníky berlínské policie. V rozhovoru pro televizi ZDF to ve středu řekl předseda Německých policejních odborů, druhé největší odborové organizace německé policie.

Německo ztrácí přehled o uprchlících. Chybí jich až půl milionu

Číst článek

Rodinné klany se podle něj snaží získávat informace z vyšetřování trestných činů. Berlínský policejní prezident takovou infiltraci vyloučil. Policisté také vyjadřují rozhořčení z toho, jak snadno může někdo pošpinit jejich dobré jméno.

Existují jasné indicie, že se arabské rodinné klany snaží, aby si určití příslušníci uchovali čistý trestní rejstřík, a mohli se tak ucházet o službu u policie, řekl Bodo Pfalzgraf, předseda druhé největší odborové organizace německé policie, která po celé zemi zastupuje asi 94 tisíc policistů.

„Mají samozřejmě životně důležitý zájem, aby přesně věděli, kde a jak stát funguje, jak pracuje policie, na kdy jsou naplánovány (domovní) prohlídky," uvedl Pfalzgraf.

Podle něj je proto zásadní, aby si policie dávala větší pozor na to, koho do svých řad přijímá. Zároveň ale zdůraznil, že není možné vyloučit někoho ze služby u policie jen kvůli jeho původu.

Berlínský policejní prezident Klaus Kandt ve středu možnost, že se do policejního sboru v hlavním městě infiltrovali příslušníci zločineckých klanů, vyloučil. „Toto tvrzení je každopádně nesprávné," uvedl.

Problémy na berlínské policejní akademii

Podezření, že se zločinecké klany pokouší infiltrovat mezi policisty, se objevilo v posledních dnech v souvislosti se zprávami o poměrech na berlínské policejní akademii. V německých médiích se objevily anonymní tvrzení, že žáci akademie s původem v zahraničí šíří ve škole nenávist, jsou agresivní a odmítají se učit.

Policie tato obvinění odmítla. Přiznala ale, že některým žákům akademie chybí respekt a disciplína. Letos akademie zahájila disciplinární řízení se 33 žáky. Týkají se například prohřešků jako podvádění u zkoušek, urážky nebo ublížení na těle. Zatím byla uzavřena trojice řízení, ve dvou případech musela daná osoba akademii opustit.

Zástupkyně šéfa berlínské policie Margarete Koppersová však důrazně odmítá informace, o tom, že by se na akademii odehrála velká rvačka. Nepotvrdilo se podle ní ani tvrzení, že by se tam prodávaly drogy. Vedení policie připouští, že někteří žáci mají nedostatečné znalosti němčiny, považuje ale za důležité, aby berlínská policie byla multikulturní a reflektovala tak pestré složení obyvatel města. Kořeny v zahraničí má podle policie z 1200 žáků berlínské policejní akademie asi 45 procent.

Předseda Německých policejních odborů Pfalzgraf ve středu vyzval k přezkoumání kritérií k přijímání na policejní akademii. Vznesenými obviněními by se podle něj měli zabývat externí vyšetřovatelé. Ve středu je řešil i výbor berlínské radnice pro vnitřní otázky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme