Zločinů na civilistech v Pobřeží slonoviny se možná dopouštějí obě válčící strany

Bývalý prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo se nadále odmítá vzdát moci ve prospěch zvoleného nástupce Alassaneho Ouattary. Gbagbo zůstává v opevněném bunkru v největším městě státu Abidžanu, který je v konfliktu mezi milicemi obou politiků jako poslední pod částečnou kontrolou Gbagbových stoupenců. OSN dnes také informovala o hrůzném nálezu, který svědčí o masakrech spáchaných během nedávných bojů na západě země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodně uznaný prezident Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara zahájil útok na Abidžan | Foto: AFP

„Budeme vzdorovat úpadku města Abidžan do hluboké humanitární a bezpečnostní krize,“ prohlásil v ivorijské televizi ve světě respektovaný vůdce africké země Alassane Ouattara.

V situaci faktického vítězství v občanské miniválce slíbil odvrátit hladovění a strach obyvatel Abidžanu s pomocí vojenských jednotek. V největším městě státu ale podle svědků rozhodně bezpečno není.

Z masakrů civilistů během uplynulých ozbrojených střetů na západě státu se obviňují obě strany navzájem. Červený kříž odhaduje, že si řádění etnických milicí vyžádalo stovky obětí.

Naposledy informoval mluvčí komisaře pro lidská práva o nálezu víc než stovky těl zavražděných obyvatel dvou měst. Oběti jejich vrazi pohřbili zaživa nebo utopili ve studnách. Důkazy nasvědčují tomu, že civilisty pozabíjeli žoldáci ze sousední Libérie. Ke které straně konfliktu patřili, je ale nejasné.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme