Zloděje nápisu z Dachau by mohla usvědčit analýza DNA z nedopalků cigaret

Ani po dvou týdnech intenzivního vyšetřování německá policie neví, kdo ukradl vrata z bývalého koncentračního tábora v Dachau. Chybí jim jasná stopa. Zloději nechali na místě nedopalky cigaret, ze kterých kriminalisté získali jejich DNA. Teď je hledají v domácí i mezinárodní databázi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kovová vrata v bývalém koncentračním táboře Dachau, která ukradli neznámí zloději na archivním snímku z ledna 2014 | Zdroj: Reuters

Policie vyhodnocuje i záběry z čerpacích stanic a z dalších kamerových systémů. Kriminalisté vycházejí i z výpovědí dvou svědků, kterých se v noci, kdy vrata zmizela, ptali neznámí muži na cestu k památníku koncentračního tábora. Podle svědků mluvili se skandinávským a polským přízvukem.

O posunu ve vyšetřování informuje deník Süddeutsche Zeitung. Na odcizených vratech je nechvalně známý německý nápis "práce osvobozuje". Podle kriminalistů mohou za krádeží stát neonacisté nebo sběratelé nacistických symbolů.

Dachau byl prvním velkým koncentračním táborem nacistického Německa a sloužil jako vzor pro další tábory. Podle historiků v něm zemřelo až 40 tisíc vězňů.

Podobnou krádež řešila před pěti lety i polská policie, kdy zmizel tentýž nápis ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme