Zloději kovů se v Polsku soustředili na tanky

Ukrást se dá asi opravdu všechno. Musíme se připravit na to, že s postupem krize bude růst i tento druh kriminality. Někdy ovšem i dost kuriózní, jak vám potvrdí náš zpravodaj v Polsku Martin Dorazín.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tank T-55 | Foto: www.army.cz

Tento týden záhadně zmizely a pak se zase našly čtyři tanky - dva slavné T-34, o kterých se říká, že vyhrály II. světovou válku, a dva T-55. Tyto čtyři stroje se ztratily z přísně střeženého armádního polygonu ve východním Polsku, kde sloužily jako terče při vojenských cvičeních.

Během jednoho dne policie tanky vypátrala - první z nich až 60 kilometrů od místa činu. Tank přece jen není jehlou v kupce sena. Tuto krádež si ale neobjednal žádný sběratel historických vozidel ani fanatický divák seriálu Čtyři z tanku a pes.

"Tanky na polygonu naložili na tahače. Jejich řidiči nevěděli, že jde o krádež. Podle našich informací je zloději chtěli prodat jako železný šrot," prohlásil policejní inspektor Andrzej Biernacki.

Čtyři tanky váží 32 tun a při dnešních cenách byste za ně ve sběrně dostali asi 150 tisíc korun, což je poměrně slušná suma. A má to ještě jednu výhodu: Po odsezení trestu se pak zbytek života můžete chlubit tím, jak jste armádě vyfoukli tanky přímo před nosem.

Tomuto zlodějskému majstrštyku může konkurovat jen případ z roku 2004, kdy v Gdaňsku lupiči ukradli celý železniční most přes řeku Vislu. Dvousetmetrová ocelová konstrukce vážila i s kolejnicemi 360 tun - policie našla most po deseti dnech rozřezaný na malé kousky.

Člověku je těch zlodějů až líto, když si představí, jak strašnou práci jim to muselo dát. Někdy také zloději kradou, aby pak žádali výkupné. 19letý Michal S. ze Świdníku loni ukradl mobilní telefon a za jeho vrácení po majitelce požadoval nejen 50 zlotých ale také sexuální služby.

Jindy se zase krade, protože člověku dojde trpělivost. Policisté v Katovicích zadrželi muže, který ukradl autobus a hájil se tím, že se ani po hodině čekání na zastávce nedočkal autobusu městské hromadné dopravy. Polehčující okolností bylo, že samozvaný řidič MHD projevil sociální cítění. Cestou totiž zastavoval lidem, kteří se stejně jako on nemohli dočkat řádného spoje. Bohužel přitom naboural několik zaparkované vozidel, čímž upoutal pozornost policistů.

Není divu, že v Polsku vznikají tak skvělé lupičské komedie jako jsou třeba filmy Vabank nebo Vinci režiséra Juliusze Machulského.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme