Zloději vykradli berlínské muzeum Stasi. Odnesli Řád Karla Marxe, Leninův řád, ale i šperky a hodinky

Několik řádů udělovaných v bývalé Německé demokratické republice (NDR) a v někdejším Sovětském svazu ukradli neznámí pachatelé v noci na neděli z berlínského muzea tajné policie Stasi. Lupiči rozbili a vykradli tři vitríny, informoval list Der Tagesspiegel. Přesná výše škody zatím není jasná. Některé z řádů se ale v minulosti v dražbách prodaly za několik tisíc eur.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leninova plaketa ze sbírek muzea Stasi | Zdroj: Profimedia

Zloději se do muzea, které sídlí v budově bývalého východoněmeckého ministerstva státní bezpečnosti v berlínské čtvrti Lichtenberg, vloupali v noci na neděli. Do budovy se podle policie dostali přes střechu a poté oknem v prvním patře.

Krádež za miliardu eur. Zloději odnesli šperky a drahé kameny z drážďanské klenotnice Grünes Gewölbe

Číst článek

Ze tří vitrín zmizely například zlatý Vlastenecký řád za zásluhy a Řád Karla Marxe, které se udělovaly v bývalé NDR, a sovětský Leninův řád a řád Hrdina Sovětského svazu. Podle ředitele muzea Jörga Drieselmanna zmizely z vitrín také šperky – prsteny, náramek a hodinky, které východoněmecké tajná policie Stasi zřejmě kdysi zabavila emigrantům.

Všechny předměty měly „vysokou muzeální hodnotu“, uvedl Drieselmann. „Jsme historické muzeum a nepočítáme s tím, že by se k nám někdo vloupal. Nejsme žádná Zelená klenba,“ dodal Drieselmann s odkazem na drážďanskou klenotnici Grünes Gewölbe, ze které si minulý týden zloději odnesli cenné šperky v hodnotě milionů eur. Za tip vedoucí k dopadení pachatelů drážďanské loupeže policie vypsala odměnu ve výši půl milionu eur (téměř 13 milionů korun).

Podle serveru Der Tagesspiegel nejsou řády NDR a SSSR vůbec bezcenné. Například v roce 2017 se Řád Karla Marxe z majetku bývalého funkcionáře NDR Alexandera Schlacka-Golodkowského prodal v dražbě za 8000 eur (204 000 Kč).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme