Zloději ukradli symbol koncentračního tábora v Osvětimi

Nápis Arbeit macht Frei, který se stal smutný symbolem koncentračního tábora v Osvětimi, někdo přes noc ukradl. Poláci jsou zděšeni, policie už vše vyšetřuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvětim | Foto: Pavel Novák

Legendární nápis Arbeit macht Frei neboli práce osvobozuje zmizel ze vstupní brány do někdejšího tábora v noci. Policie teď na místě zajišťuje všechny stopy a vyslýchá všechny zaměstnance osvětimského muzea, kteří ztrátu nápisu nahlásili dnes ráno.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krádeži v Osvětimi mluvil na Radiožurnálu Petr Vavrouška, zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku.

Podle prvních informací šlo o dobře organizovanou krádež dvou až tří lidí. Nápis byl z brány odervaný a odmontovaný. Celý areál muzea je přitom střežený kamerovým systémem a přes noc ho navíc hlídali čtyři členové bezpečnostní služby.

Představitelé muzea Osvětim-Březinka potvrdili, že muselo jít o záměrnou akci. Vedení izraelského památníku holokaustu Jed Vašem dokonce mluví o vyhlášení války.

"Ti lidé pravděpodobně znali přesný rozpis služeb ochranky a věděli, kde jsou kamery," řekl mluvčí muzea v Osvětimi. Policii navíc záznam z kamerového systému nepomůže. Není totiž archivován. Také policejní pes ztratil stopu hned za areálem tábora, což napovídá, že tam bylo přistavené auto, které nápis okamžitě odvezlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krádeži symbolu holocaustu z koncentračního tábora Osvětim mluvil na Radiožurnálu historik, který se zaměřuje na dějiny holokaustu, Michal Frankl.

Pachatelé zatím neznámí

Poláci odcizení nápisu nechápou. "V případě Osvětimi byla překročena jistá hranice. Ukázalo se, že i tak tragické místo vykoupené milionem obětí není pro nikoho svaté," řekl historik Andrzej Przewožnik. Prezident Lech Kaczynski je krádeží pobouřený a žádá přísné potrestání zlodějů. Policie po nich ale stále pátrá.

"Jistě se jedná o významnou událost. Osvětim se stala symbolem holocaustu, genocidy za 2. světové války, rasismu, antisemitismu. Právě proto, cokoliv se zde stane, je komentováno a přitahuje velkou pozornost. Navíc ten nápis je jedním ze dvou vizuálních symbolů Osvětimi. Druhým je rampa, kam přijížděly transporty z celé Evropy," uvedl pro Radiožurnál historik Michal Frankl, který se zaměřuje na dějiny holocaustu.

Heslo Arbeit macht Frei bylo umísťováno na brány nacistických koncentračních táborů a mělo deklarovat, že jejich cílem je převychovat nepřátele nacistického režimu.

Petr Vavrouška, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme