Ve Francii znovu protestují žluté vesty. Pařížská policie zadržela nejméně deset demonstrantů

Po celé Francii se v sobotu konají demonstrace příznivců protivládního hnutí žlutých vest. Jsou však neorganizované, poznamenané vnitřními rozpory a nejasného rozsahu, napsala agentura AFP. Na pařížské třídě Champs-Élysées se kolem poledne přesto podle agentury sešly tisícovky demonstrantů. Nejméně jeden demonstrant byl při potyčkách zraněn před parlamentní budovou Národního shromáždění. Pařížská policie hlásí přinejmenším deset zadržených.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé ve Francii proti vládě protestovali již třináctou sobotu v řadě. O minulých dvou sobotách ochabující hnutí opět nabralo poněkud na síle. Minulý víkend v celé Francii vyšlo podle francouzského ministerstva vnitra do ulic 58 600 lidí, zatímco zástupci hnutí hovořili o 116 tisících demonstrantech. Protestující mají na sobě reflexní vesty, které se staly symbolem jejich hnutí.

Francouzští poslanci přijali Macronův sporný zákon proti výtržnictví, je reakcí na žluté vesty

Číst článek

Sobotní akce jsou opět rozptýleny po celé zemi. Například v pyrenejském městě Pau se ráno zúčastnilo protestního pochodu kolem 150 lidí, v Angoulême na západě země asi dvě stovky, informoval na svém webu deník Le Figaro.

Další shromáždění se konají v Lyonu, Bordeaux, Toulouse, Montpellier, Lille, Nantes, Rennes, Caen či v Brestu. Na pařížské Champs-Élysées se sešlo několik tisícovek demonstrantů, kteří se následně vydali na průvod městem. Končit má na Martově poli u Eiffelovy věže. Před Vítězným obloukem, který 1. prosince protestující poničili, stála dvě ozbrojená vozidla.

Zraněný aktivista

Demonstranti provolávali slogany kritizující policejní násilí nebo ministra vnitra Christophea Castanera, jehož kontroverzní návrh zákona proti výtržníkům schválilo nedávno Národní shromáždění. Norma dává prefektům stojícím v čele regionů právo zakázat jednotlivcům účast na demonstracích.

Právě před budovou parlamentu se v sobotu odehrály potyčky mezi demonstranty a policií. Úřady také hlásí jednoho těžce zraněného, který před francouzským Národním shromážděním přišel o ruku. Z místa ho odvezli záchranáři, příčiny zranění zatím nejsou známé.

Demonstrace za zraněné. Ve Francii znovu vyšly do ulic tisíce příznivců hnutí žlutých vest

Číst článek

Demonstranti podle AFP močili na plot kolem rekonstruované budovy a pokusili se svrhnout hrazení chránící vchod do poslanecké sněmovny. Pořádkové síly na to reagovaly mimo jiné slzným plynem.

„Nesmíme polevit, musíme zvítězit, pokud máme v této zemi dosáhnout větší sociální a fiskální spravedlnosti,“ citovala AFP 63letého demonstranta, který držel transparent s nápisem „Vraťte nám ISF“. ISF je zkratka pro solidární daň z bohatství, kterou loni vláda zrušila.

Minulý týden se demonstrace soustředily právě do hlavního města, kde se podle úřadů sešlo na 10 500 lidí. Přívrženci hnutí tak chtěli vzdát poctu zraněným ze svých řad a také demonstrovat jednotu.

Příznivci hnutí žlutých vest protestují proti vládě a prezidentovi Emmanuelu Macronovi každou sobotu od 17. listopadu loňského roku. Původně byl jejich hněv namířen proti plánovanému zdražení pohonných hmot, postupně se ale cíle hnutí měnily. Nyní kritizují žluté vesty mnoho různých aspektů reformní politiky současné vlády.

ČTK, maš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme