‚Macrone, dojdeme si pro tebe!‘ Francií prošlo v sobotu na 40 000 žlutých vest

Pochody, shromáždění i debaty. Tak vypadaly včerejší protesty žlutých vest ve Francii. Demonstranti vyšli do ulic už čtrnáctou sobotu v řadě. Nejvíc lidí dorazilo na akce v Bordeaux a v Toulouse. V Paříži pochodovaly tisícovky lidí centrem města.

Od zpravodaje z místa Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Emmanuele Macrone, dojdeme si pro Tebe, nic nevzdáme a stále tady budeme.“ Taková hesla a slogany skandovali a prozpěvovali demonstranti v centru Paříže.

Přehrát

00:00 / 00:00

Protest žlutých vest. Reportáž Martina Baluchy z Paříže

„Jen se podívejte na mladé. Nemají před sebou žádnou budoucnost. Nemůžou ani pomyslet na to, že by mohli něco vybudovat. Nic nemají. Tady jim říkají, že když se jim tady nelíbí, tak ať táhnou jinam,“ stěžuje si důchodce Yves, který na demonstrace chodí pravidelně.

„Beru si vždycky i mou malou židličkou. Víte, je mi 77 let. Vydržím až do konce. Mám dvě děti. Myslím hlavně na ně,“ říká Radiožurnálu.

Francouzští politici se ohrazují proti antisemitským projevům při sobotní demonstraci žlutých vest

Číst článek

Takzvané žluté vesty vyrazily na pochod od Vítězného oblouku, sešly po bulváru Champs-Elysées, překročili Seinu a vydaly se směrem k Invalidovně. Na několika místech se demonstranti střetli s policií, která proti nim použila slzný plyn.

Demonstrovalo 40 000 lidí

„Přišel jsem protestovat za Francii a proti všem, kteří hájí jen své vlastní, a ne celonárodní zájmy. Byl jsem na všech demonstracích od začátku roku a na několika protestech v prosinci,“ říká třiadvacetiletý student Alexandre a přitom před sebou tlačí svoje kolo.

„Bydlím daleko, proto je pro mě jednodušší přijet na kole. Nemusím poslouchat Macrona, abych věděl, že máme dbát o životní prostředí,“ dodává Alexandre.

V Paříži podle ministerstva vnitra protestovalo na 5 000 lidí, po celé Francii pak vyšlo do ulic přes 41 000 demonstrantů, což je zhruba o 10 000 méně než předchozí týden.

Oproti minulým týdnům chystají takzvané žluté vesty protest i na neděli. Akcí na pařížském bulváru Champs-Elysées chtějí odpoledne připomenout tři měsíce od zahájení protestů.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme