Ve Francii pátý víkend pokračovaly protesty žlutých vest. V Paříži se sešly dva tisíce demonstrantů

V Paříži se v sobotu k protivládním protestům sešlo přes 2000 členů hnutí takzvaných žlutých vest, tedy mnohem méně než v uplynulých týdnech. Zhruba 4500 lidí demonstrovalo v Bordeaux a v celé Francii se protestů zúčastnily tři desítky tisíc osob. Jenom v Paříži bylo podle francouzských médií zadrženo 157 lidí. Pět lidí bylo lehce zraněno. V metropoli byl dlouho klid, ale odpoledne policie na Champs-Elysées použila vodní dělo na protestující.

Paříž (Aktualizováno: 18:43 15. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jde již o pátý víkend protivládních protestů, namířených původně proti plánovanému zdražování pohonných hmot. Francie se na protesty žlutých vest připravovala masivním nasazením policie. Tentokrát byly ale demonstrace nejen klidnější, ale i mnohem méně početné, než před týdnem.

Podle ministerstva vnitra se do demonstrací zapojilo 33 500 lidí, z toho 2200 v Paříži. Minulou sobotu se v celé zemi protestních akcí účastnilo na 77 000 lidí, z toho 10 000 v hlavním městě. Francouzská vláda po úterním teroristickém útoku ve Štrasburku „žluté vesty“ vyzvala, aby tento víkend nedemonstrovaly.

Do protestů žlutých vest ve Francii se zapojilo 125 tisíc lidí. Policie zadržela přes 1350 demonstrantů

Číst článek

Větší počet lidí než v metropoli se sešel v centru západofrancouzského Bordeaux. Podle místní prefektury tam bylo zadrženo 14 osob. Minulou sobotu bylo město dějištěm násilných střetů a v sobotu tam bylo v pohotovosti přes 600 policistů a četníků. V celé Francii bylo nasazeno 69 000 příslušníků bezpečnostních sil, z toho asi 8000 v Paříži.

Policie podle tisku sice zablokovala přístup ke státním institucím, jako je sídlo prezidenta nebo premiéra, ale Eiffelova věž a muzea uzavřená při protestech minulou sobotu byly normálně v provozu. K předvánočním nákupům zůstávají otevřené také velké obchodní domy. Preventivně bylo uzavřeno 40 ze zhruba 300 stanic pařížského metra.

Hlavní demonstrace se konaly na třídě Champs-Élysées, odkud byly hlášeny ojedinělé střety, při nichž policie použila slzný plyn. Dalšími shromaždišti bylo náměstí před budovou pařížské Opery a Haussmannův bulvár. Na přibližně 200 místech po celé Francii se konaly také silniční blokády.

Později odpoledne policie na Champs-Elysées použila i vodní dělo, aby rozehnala 300 až 400 demonstrantů, kteří se ještě s příchodem tmy zdržovali na slavné pařížské třídě.

Někteří demonstranti se dali slyšet, že jsou nízkou účastí zklamáni. „Jestli to tak půjde dál, (prezident Emmanuel) Macron si večer otevře šampaňské a řekne: a je to, vítězím,“ uvedl podle serveru France Info jeden z účastníků protestu.

Hnutí ‚žlutých vest‘ je terčem dezinformátorů. Zneužili vlajku unie na transportéru i sundané helmy policistů

Číst článek

Polonahé aktivitstky

Na třídě Champs-Élysées se během mrazivého dopoledne objevilo také několik polonahých aktivistek s tělem natřeným stříbrnou barvou a oblečených v rozhalených červených mikinách s kapucí a trikolorou. Jen potichu stály naproti policistům, napsal Le Figaro. List je s ohledem na jejich červené pokrývky hlavy označil za „Marianny“, francouzský státní symbol.

Členové hnutí žlutých vest už několik týdnů protestují proti vládním ekonomickým reformám. Demonstrace a silniční blokády byly původně namířeny proti plánovému růstu cen pohonných hmot, později ale přerostly v protesty proti hospodářské politice vlády obecně i proti Macronovi samému. Rozsáhlá vlna protestů je mnohými považována za největší od nepokojů v roce 1968.

Francouzská média píšou, že silniční blokády, které Francii v různé intenzitě paralyzují už od 17. listopadu, si v pátek večer vyžádaly další nepřímé oběti, kterých je tak dohromady již osm. Nově je jednou z nich spolujezdkyně z auta, které se srazilo s jiným osobním vozem, jenž se otáčel kvůli barikádě na silnici v departementu Aisne v severní Francii.

Další smrtelná nehoda se stala v belgické obci na hranici s Francií. Zahynul řidič, jenž se svým autem narazil do kamionu, který zastavila bariéra vztyčená demonstranty na francouzské straně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme