Žluté vesty ve Francii demonstrovaly i v neděli. Chtěli si připomenout tříměsíční výročí prvního protestu

Demonstranti vyšli do ulic, aby oslavili tři měsíce od prvních protestů v listopadu, které se konaly nejdříve kvůli zdražování pohonných hmot, poté proti prezidentu Emmanuelu Macronovi a jeho politice. V centru Paříže od Vítězného oblouku po třídě Champs-Elysées tak i v neděli pochodovaly asi dvě tisícovky lidí ve žlutých vestách.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti vyšli do ulic, aby oslavili tři měsíce od prvních protestů v listopadu. | Foto: Martin Balucha

Mezi hlavní požadavky demonstrantů při pochodu Paříží patřilo občanské referendum, menší sociální rozdíly ve společnosti a nižší daně. Mnozí nesli francouzské vlajky. „Chceme panu Macronovi říct, že se nevzdáme. Budeme demonstrovat každý víkend, jestli to bude potřeba,“ řekl šedesátiletý Valentin.

‚Macrone, dojdeme si pro tebe!‘ Francií prošlo v sobotu na 40 000 žlutých vest

Číst článek

Demonstranti v neděli vyšli od Vítězného oblouku, přešli Seinu a zamířili na Martova pole, kde oficiální část protestu skončila. Několikrát se snažili obejít místní záchranné složky a dostat se blíž Eiffelově věži, policisté jim ale zablokovali přístupové cesty. Podle agentury AFP pochodovaly centrem města na dva tisíce lidí. Akce proběhla v klidu a incidenty nebyly hlášeny.

Zrod na den studenstva

Hnutí se zrodilo loni 17. listopadu původně jako protest proti chystanému zdražení pohonných hmot, které mezitím vláda odvolala. Posléze přerostlo v protesty proti Macronovi a proti narůstajícím životním nákladům středních a nižších vrstev.

Zpočátku byly demonstrace masové a mnohdy násilné, jejich účastníci blokovali silnice, kruhové objezdy i čerpací stanice. Několik prvních víkendů popisovala média jako nejnásilnější protesty od těch v roce 1968.

Za 14 víkendů zemřelo při demonstracích hnutí žlutých vest 11 lidí při dopravních nehodách během blokád silnic, další téměř tři tisíce lidí, včetně tisícovky policistů, utrpěly zranění. Protesty podnítily vznik hnutí takzvaných červených šátků, které také pořádalo několik manifestací, ale za to, aby žluté vesty vznášely své nároky jinak a jinde než na ulici.

Během tří měsíců hnutí oslabilo. Zatímco v listopadu se manifestací po celé zemi účastnilo na 300 tisíc lidí, minulý víkend to bylo podle ministerstva vnitra jen asi 50 tisíc osob. Samo hnutí ale uvádí jiné počty, minulý víkend přišlo podle něj demonstrovat 118 tisíc lidí. Tuto sobotu se protestů v zemi účastnilo 41 500 demonstrantů, z toho asi 5000 v Paříži.

O nižší podpoře veřejnosti svědčí i aktuální průzkum agentury Ifop, podle kterého si 52 procent Francouzů přeje, aby demonstrace přestaly. O měsíc dříve stejný názor vyjádřilo 37 procent dotázaných.

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme