Pařížská policie zasahovala na výročí protestů hnutí žlutých vest. Zadržela deset lidí

U příležitosti prvního výročí protestů hnutí takzvaných žlutých vest se v sobotu v Paříži a dalších městech ve Francii shromáždily tisíce lidí. Pařížská policie dopoledne zkontrolovala na tisíc osob a kolem deseti jich zadržela. Někteří stoupenci hnutí nakrátko zablokovali dálniční obchvat v severní části města, policie však provoz zakrátko obnovila, informovala francouzská televize BFMTV.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace žlutých vest v Paříži.

Demonstrace žlutých vest v Paříži. | Zdroj: Reuters

Policie byla nasazena ve velkém, aby zabránila výtržnostem, které demonstrace žlutých vest v minulosti pravidelně doprovázely. Mnoho stanic pařížského metra zůstalo uzavřených. Na třídě Champs-Élysées a dalších místech Paříže jsou demonstrace po celý víkend zakázány, uvedla agentura DPA.

‚Ulice patří všem!‘. Příslušníci žlutých vest se v Paříži přimíchali do techno průvodu

Číst článek

Davy se v sobotu ráno shromáždily především v jižní a severní části francouzské metropole. Policie podle médií použila slzný plyn. Na televizních záběrech bylo vidět množství demonstrantů, z nichž hodně na sobě nemělo žluté reflexní vesty - poznávací znamení tohoto hnutí.

První protesty žlutých vest se konaly o víkendu 17. a 18. listopadu 2018. Nespokojenost demonstrantů tehdy vyvolalo ohlášené zvýšení cen paliv, později ale přerostla v celonárodní demonstrace. V následujících měsících protestovaly žluté vesty po tisících proti sociální nespravedlnosti a reformám prezidenta Emmanuelu Macrona. Zejména v Paříži se opakovaně odehrávaly násilné střety demonstrantů s policií. Protesty postupně ubíraly na síle.

Akce žlutých vest si dosud vyžádaly jedenáct lidských životů a necelých 45 000 zraněných. Víc jak 12 000 lidí bylo zatčeno a z nich asi 2000 odsouzeny. Podle francouzského statistického úřadu protesty způsobily ztrátu ve výši přibližně 0,1 procenta růstu HDP ve čtvrté čtvrtině loňského roku. Podpora francouzské veřejnosti akcím žlutých vest se časem snížila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme