Zmařený prodej rakety vyvolal diskuze o bezpečnosti letadel

Zmařený pokus o prodej protiletadlové střely země-vzduch ruské výroby sice ve Spojených státech nevedl k okamžitému zvýšení bezpečnostních opatření, vyvolal ale debaty o tom, jak ochránit zranitelná civilní letadla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing 747-400 ER | Foto: The Boeing Company

Tři muže, kteří se snažili prodat střelu země-vzduch agentovi FBI převlečenému za muslimského extremistu, má dnes obvinit soud v americkém státě New Jersey. Mezi zadrženými je Brit indického původu. Národnost dalších dvou není zatím známa, podle televize CNN se jedná o osoby afghánského a pákistánského původu.

Brit, který už v minulosti prodával zbraně Al-Kájdě, sehnal střelu země-vzduch v Rusku za necelých 100.000 dolarů. Do akce zapojili také ruští agenti, kteří umožnili, aby se raketa bez výbušnin dostala z Ruska.

Střela se dostala nakonec na východní pobřeží USA pod označením zdravotnický materiál. Přitom podobných raket, které se dají sbalit do vaku na golfové hole, je podle Američanů na světě k dispozici asi 750 tisíc.

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost oslovilo americké firmy zabývající se vyspělými technologiemi, aby se zaměřily na vývoj na ochranu civilních letadel před střelami země-vzduch. V americkém Kongresu se už ozvaly kritické hlasy, že ministerstvo nepostupuje v tomto směru dostatečně razantně.

Někteří senátoři prosazují zákon, který by prosazoval americkým leteckým společnostem, aby flotilu téměř sedmi tisíc komerčních letadel ochránily podobnými systémy. Podopbnou ochranu už mají například stroje letky amerického prezidenta Air Force One.

Náklady na takovou prevenci jsou ale zatím tak velké, že si to letecké společnosti, potýkající se s vážnými finančními problémy, nemohou dovolit. Vybavení amerických letadel by stálo deset miliard dolarů, ale možná to bude výdaj nezbytný, dodávají experti.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme