Skončí střídání času? Zabývejte se tím, úkolují europoslanci Evropskou komisi

Skupina europoslanců chce skoncovat se střídáním letního a zimního času. Energetické úspory, kvůli kterým vzniklo, už jsou podle nich dnes minimální. Navíc tvrdí, že střídání času spíš škodí lidskému zdraví. Ve čtvrtek europarlament odhlasoval usnesení, které vyzývá Evropskou komisi, aby problém začala řešit.

Štrasburk (Aktualizováno: 13:10 8. 2. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kukačkové hodiny

Kukačkové hodiny | Foto: Regis Duvignau | Zdroj: Reuters

Celou iniciativu 80 europoslanců vede český zástupce za KDU-ČSL Pavel Svoboda. Ten ve čtvrtek také na sociální sítí Twitter informoval, že Evropský parlament rezoluci přijal. 

„Jak říkají chronobiologové, díky tomuto sociálnímu ‚jetlagu‘, který hodinovým posunem vznikne, máte větší pravděpodobnost, že budete pít víc kafé, budete kouřit, mít případně srdeční problémy. Mluví o tom, že to provokuje deprese, diabetes druhého typu a tak dále,“ popisuje Svoboda pro Radiožurnál, co ho mimo jiné vedlo k tomu, že v Evropském parlamentu s kolegy prosadil diskusi a hlasování o deklaraci.

Zrušení změn času? Nejblíž je Polsko, jde ale špatnou cestou, říká europoslanec Svoboda

Číst článek

Případné schválení by mohlo být impulzem pro Evropskou komisi, aby se otázkou zrušení střídání času zabývala. „Domnívám se, že ano, protože těch politických signálů nejenom z Evropského parlamentu už dostává celou řadu. Tento problém je předmětem několika stovek petic, které parlament dostává každý rok,“ říká Svoboda.

Důvod je, že Evropská komise harmonizovala střídání času po celé Evropské unii, pokud by tedy měl být uveden pouze jeden čas, mělo by to vyjít zase z Evropské unie.

„Naším cílem není příslušnou směrnici zrušit. Naším cílem je ji pozměnit tak, aby se po celé unii zastavilo střídání času jednotně,“ dodává Svoboda.

Neházejte čas hned do koše

Diskusi vítá také europoslanec Luděk Niedermayer zvolený za TOP 09 a STAN, ale v otázce rušení dvojího času nabádá k opatrnosti.

V Česku se bude dál střídat čas. Zrušení ve vládě neprošlo

Číst článek

„Letní čas má zejména v našich geografických podmínkách velký význam z hlediska kvality života, protože přesouvá den tak, aby po ukončení aktivního pracovního nebo školního dne ještě zbýval velmi dlouhý čas, kdy je v létě světlo. Myslím, že to má velice významné dopady na kvalitu života, na bezpečnost dopravy v dlouhodobém horizontu – ukazují třeba americké studie – na snížení kriminality atakdále,“ říká Niedermayer.

„Takže bych byl trošku opatrný s tím letní čas ‚házet do koše‘. Myslím si, že nějaká debata o tom může být docela dobrá, právě abychom si uvědomili všechny důsledky, které to nepříjemné vstávání o hodinu dřív a nějaký ten týden, kdy se s tím většina vyrovnává, přináší za pozitiva v těch dalších měsících. Debata by asi byla dobrá, ale nějaké radikální volání po najednou ukončení letního času opravdu nevítám, a proto tu rezoluci pravděpodobně nepodpořím,“ dodává.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme