Změna vojenské doktríny USA možná

Americký prezident George Bush pracuje na nové vojenské doktríně Spojených států. Jak z USA hlásí náš zvláštní zpravodaj Jan Šmíd, americké ministerstvo obrany odmítlo informace, podle nichž se šéf Pentagonu Donald Ramsfeld rozhodl ustoupit od dlouholeté strategie, na jejímž základě jsou Spojené státy připraveny vést válku ve dvou různých částech světa - například v Perském zálivu a na Korejském pooloostrově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tyto informace poprvé přinesl list Washington Post a, přestože je Pentagon popřel, někteří činitelé ministerstva obrany naznačili, že se o těchto otázkách hovoří a vzhledem k restrukturalizaci armády a změnám ve vojenském rozpočtu není něco podobného vyloučeno. Ministr obrany Ramsfeld bude právě o tomto tématu jednat tento týden s prezidentem Bushem, který by měl oznámit novou vojenskou doktrínu Spojených států koncem měsíce během svého projevu na námořní akademii v Annapolis.

Podle některých představitelů Pentagonu může změna americké vojenské strategie souviset i s nedávno oznámeným plánem na vybudování národního systému protiraketové obrany.

Markéta Kaclová, Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme