Změny klimatu nejméně trápí Rusy

Jednání o klimatu v Kodani je ostře sledované, ale zajímají zprávy ze summitu opravdu všechny? To, k jakým krokům se vlády odhodlají a kolik peněz na ně vyčlení, závisí do jisté míry také na postoji veřejnosti. Podle nového průzkumu se postoje obyvatel evropských zemí dramaticky liší - vůbec nejméně pozornosti věnují změnám klimatu Rusové.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatické změny (Ilustrační foto)

Klimatické změny (Ilustrační foto) | Foto: NASA

Průzkum vytvořila agentura GlobeScan, kterou si v souvislosti s kodaňským summitem objednala britská stanice BBC.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová o postoji Rusů ke změnám klimatu

Vyplývá z něj, že pouze 46 procent Rusů bere problém klimatických změn vážně. Naproti tomu například ve Španělsku je to 77 procent a v Turecku více než 80.

Že by měla vláda aktivně podporovat boj se změnami klimatu, je přesvědčena jen polovina Rusů, zatímco třeba ve Francii jsou to tři čtvrtiny obyvatel.

Jednou z příčin je, že v ruských médiích se tento problém neprobírá tak často jako v západní Evropě, kde se noviny a televize věnují tématu oteplování planety prakticky každý den.

V Rusku se objevuje spíše zřídka a často ve skeptickém pohledu. První televizní kanál například nedávno odvysílal dokument, který pochybuje o reálnosti změn klimatu.

Na druhou stranu podle ruských průzkumů veřejného mínění, kterých za poslední roky rovněž nebylo mnoho, se zdá, že Rusové se začínají o toto téma zajímat čím dál víc a fakticky o něm nevědí méně než jinde v Evropě.

Rusko je v emisích třetí na světě

Rusko patří z hlediska objemu emisí skleníkových plynů na třetí místo za Čínou a Spojenými státy, vypouští necelé dvě miliardy tun emisí. Ruská vláda v posledních letech v principu přiznává vážnost problému.

Před konferencí v Kodani směrem k Rusku zaznívaly výzvy, aby ne sebe po vzoru západních zemí také vzalo větší závazek. V tomto směru se ale Moskva narozdíl od jiných velkých hráčů drží stranou a své pozice příliš neprezentuje.

Prezident Dmitrij Medveděv před několika měsíci oznámil, že do roku 2020 plánuje Rusko snížit emise o 10 až 15 procent, zatímco v Evropská unie mluví o 25 procentech oproti roku 1990. Ruská ekonomika v tomto směru má velké rezervy, dosud je zatížena řadou neekologických podniků ze sovětských dob.

Lenka Kabrhelová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme