Změny ve vedení čínských komunistů

Viceprezident Chu Ťin-tchao byl zvolen generálním tajemníkem čínské komunistické strany. Příští rok proto nahradí Ťiang Ce-mina na postu čínského prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

portréty čínských vůdců | Foto: ČTK/EPA

Ten ovšem obsadil stálý výbor politbyra, jenž byl rozšířen ze sedmi na devět členů, z větší části svými spojenci, takže si zachovává možnost ovlivňovat vrcholnou politiku.

Devětapadesátiletý Chu na sjezdu představil ostatní členy stálého výboru politbyra. Na druhém místě hierarchie je Ťiangův spojenec Wu Pang-kuo, jenž by se měl příští rok v březnu ve shodě se zavedenou čínskou praxí stát premiérem nebo předsedou parlamentu.

Podle agentury Reuters je ve stálém výboru politbyra celkem šest Ťiangových spojenců, což je považováno za jasnou známku, že muž, jenž po 13 let řídil osudy nejpočetnějšího národa na světě, chce tahat za nitky i poté, co zdánlivě odejde do ústraní.

Kromě toho Ťiang zůstává šéfem Ústřední vojenské komise komunistické strany, což je považováno za významný mocenský post.

Milan Kopp, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme