Zmínkou o nástupci v prezidentské funkci prý Chávez Venezuelany zaskočil

Venezuelský prezident Hugo Chávez znovu odletěl na Kubu léčit rakovinu. Na ostrově podstoupí operaci, kvůli níž poprvé připustil možnost odchodu z politiky. Za svého nástupce vybral současného viceprezidenta Nicoláse Madura. Zemi vzápětí ovládla debata o možném novém vůdci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelský prezident Hugo Chávez se loučí před odletem na Kubu | Zdroj: Reuters

Přestože se prezident Chávez zatím vlády oficiálně nevzdal, opoziční poslanci ho k tomu vyzývali. Bez ohledu na výsledek nové operace by podle nich měl převést své pravomoci na Madura ihned.

„Ústava říká, že hlavní město je Caracas, ne Havana. Žádný zákon nemůže být nadiktován z místa mimo našeho území,“ prohlásil podle stanice CNN opoziční poslanec Hiram Gaviria.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Radiožurnálu David Koubek přiblížil aktuální situaci ve Venezuele

Dalšího prezidentského mandátu se má Chávez oficiálně ujmout 10. ledna. Pokud by se tak nestalo, konaly by se do 30 dní nové volby – a stejně tak i v případě prezidentova odstoupení nebo úmrtí během prvních čtyř let funkčního období.

Pokud prezident pozbude schopnosti vládnout v posledních dvou letech svého mandátu, zastoupí ho automaticky viceprezident.

To, že se Chávez vůbec poprvé zmínil o svém nástupci, naznačuje, že ani on sám si možná není jistý budoucností. Mnoho Venezuelanů prezidentovo prohlášení zaskočilo. Cháveze vždy vnímali jako velmi silného politického vůdce, který nepřipouští, že by nevládnul.

Poměrně charismatický Nicolás Maduro působí od roku 2006 jako ministr zahraničí a od října zastává i funkci viceprezidenta. 50letý politik přitom začínal jako řidič autobusu v Caracasu. Později se stal odborovým předákem v místním dopravním podniku.

Maduro stál vždy za Chávezem a to nejen jako ministr, ale i jako velký spojenec. Jezdil s ním do Havany na léčení a podílel se na utajování prezidentova skutečného zdravotního stavu.

Chávez se na Kubu vydal dva dny poté, co oznámil, že testy prokázaly zhoubné buňky na stejném místě v těle, kde ho už jednou v červnu 2011 kubánští lékaři operovali, tedy v pánevní oblasti. Před odletem zdůraznil, že je absolutně nezbytné, aby podstoupil další chirurgický zákrok.

Václav Pešička, David Koubek, Tomáš Pavlíček, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme