Moskva ze sestřelení svého letounu viní Izrael, nehodu přitom způsobila Sýrie

Syrská protivzdušná obrana omylem sestřelila ruský vojenský letoun Il-20. Za ruským strojem se totiž kryly izraelské stíhačky, které ostřelovaly cíle v Sýrii. V úterý to oznámilo ruské ministerstvo obrany. Vinou Izraele podle mluvčího ministerstva zahynulo 15 ruských vojáků. Rusko pohrozilo Izraeli přiměřenými odvetnými kroky, uvedly ruské tiskové agentury. Prezident Vladimir Putin označil incident za „tragický souběh okolností“.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva (Aktualizováno: 16:15 18. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun Iljušin Il-20 je letoun navržený v Sovětském svazu.

Rusko nahlásilo zmizení letadla IL-20, po posádce pátrají vojáci z ruské letecké základny v Sýrii. (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

Stejné varování vyslovil ministr obrany Sergej Šojgu v telefonátu se svým izraelským protějškem Avigdorem Liebermanem. Postěžoval si, že bez ohledu na dohodu s Izraelem o předcházení nebezpečným incidentům bylo ruské velení o úderu izraelských stíhaček F-16 na syrské cíle informováno pouhou minutu před akcí. Veškerá vina tak podle ministra leží na Izraeli.

„Provokativní počínání Izraele hodnotíme jako nepřátelské. V důsledku nezodpovědného počínání izraelského vojska zahynulo 15 ruských vojáků. To naprosto neodpovídá duchu rusko-izraelského partnerství,“ řekl mluvčí ministerstva generálmajor Igor Konašenkov. „Vyhrazujeme si právo na adekvátní odvetné kroky,“ dodal podle agentury TASS.

Putinova reakce na incident byla smířlivější. Ruský prezident prohlásil, že pád letounu byl tragickým souběhem okolností. Naznačil, že incident nelze srovnávat se sestřelením ruského letadla tureckou armádou v roce 2015, na které Moskva reagovala částečnou blokádou vzájemných styků. Tentokrát to vypadá na souběh tragických náhodných okolností, řekl novinářům Putin.

Syrská vláda má právo převzít kontrolu, prohlásil Putin. Idlib je podle něj třeba zbavit radikálů

Číst článek

Bez varování

Izrael předem nevaroval velení ruského uskupení v Sýrii a o své akci jej uvědomil „méně než jednu minutu před úderem, což neumožnilo stáhnout ruský letoun do bezpečí“, řekl Konašenkov podle agentury RIA Novosti. Il-20 byl podle něj sestřelen raketou S-200.

Ruské lodě a potápěči mezitím vyzdvihli z moře trosky sestřeleného letounu i „části těl posádky“, oznámilo ruské ministerstvo. Stroj dopadl asi 27 kilometrů západně od syrského pobřeží. Do pátrání se zapojilo osm plavidel ruského námořnictva, připlout má také loď vybavená dálkově řízenými podvodními aparáty, které jsou s to se ponořit až do hloubky 2500 metrů.

Podle ruského ministerstva se letadlo ztratilo z radarů zhruba v době útoku izraelského letectva na syrskou Latákíju a vypuštění raket z francouzské fregaty Auvergne, která se plaví u syrských břehů. Výzvědný letoun Il-20 zmizel v pondělí kolem 23:00 moskevského času (22.00 SELČ), když se vracel na leteckou základnu Hmímím v Sýrii.

Izraelská armáda odpoledne vyjádřila lítost v souvislosti s incidentem. Zároveň ale uvedla, že vinu nese bezhlavá střelba protiletadlové obrany, a doplnila, že se syrské síly ani „neobtěžovaly ujistit“, že ve vzduchu nejsou ruská letadla. Izraelská armáda doplnila, že její stíhačky v Sýrii mířily na syrský cíl, jenž měl šíitskému radikálnímu hnutí Hizballáh doručit zbraně. V době, kdy byl ruský letoun sestřelen, byly ale stíhačky už v Izraeli, uvedla armáda.

Syrská armáda demobilizuje. Vládní režim ovládá už 60 procent země

Číst článek

Damašek mlčí

Damašek zatím žádné vyjádření k incidentu neposkytl, stejně jako izraelské ozbrojené síly. Ty uvedly, že nekomentují „zprávy z ciziny“. Francie mezitím prohlásila, že nemá se zmizením ruského stroje nic společného. „Popíráme jakékoliv zapojení,“ řekl agentuře Reuters plukovník Patrik Steiger. Účast na úderech proti Sýrii popřel také Pentagon.

Letoun Il-20, v kódu NATO zvaný Coot (Lyska), slouží k radioelektronickému průzkumu a boji; vybaven je infračerveným skenerem, optickými senzory a radiolokátorem s bočním vyzařováním.

Vyvíjel se od roku 1965 na základě civilního dopravního letounu Iljušin Il-18D, umožňující v nejkratší době a s minimálními náklady vytvořit průzkumný stroj vybavený speciálním zařízením. Prototyp Il-20 se vznesl do vzduchu poprvé v létě 1969. Od těch dob byl několikrát modernizován, naposledy v tomto desetiletí. V Sýrii se podle serveru osvědčil při koordinaci náletů ruského letectva a střel s plochou dráhou letu Kalibr.

Rusko je spojencem syrské vlády a do bojů v Sýrii se zapojilo v roce 2015. S jeho a s íránskou pomocí se syrským vládním jednotkám podařilo vybojovat zpět asi dvě třetiny území. Od roku 2011 ze Sýrie uprchlo přes pět milionů lidí, dalších více než 350.000 lidí přišlo o život.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme