Známé egyptské letovisko Šarm aš-Šajch je už osmý měsíc skoro bez turistů

Na 500 hotelů a resortů v Egyptě zůstává po loňském pádu ruského airbusu stále zavřených. Téměř bez turistů je už osmý měsíc i vyhlášené letovisko Šarm aš-Šajch. Egypťany zklamal nedávný odklad obnovení letů britských společností. Nadále platí i zákaz moskevských úřadů pro ruská letadla. Do Šarm aš-Šajchu a celého Egypta létat nesmějí. Právě ruský airbus plný turistů se poslední říjnový den zřítil krátce po odletu ze sinajského letoviska. Podle Moskvy je za smrtí všech 224 lidí na palubě teroristický útok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šarm aš-Šajch zažívá největší odliv turistů v historii | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

"Místo cizinců jsou teď v Šarm aš-Šajchu Egypťané a lidé z jiných arabských zemí. Je tu pár ukrajinských turistů, ale Rusové, Britové nebo Němci vůbec ne," potvrzuje Mína, který pracuje v recepci jednoho z mnoha resortů, které se soustředily na ruskou klientelu.

"Egyptských a arabských turistů je ale málo, výpadek cizinců rozhodně nenahradí. Vždyť jen z Ruska přilétalo denně 35 plných letadel."

Většina obchůdků před hotelem je zavřená, mají zalepené výlohy nebo vystěhované zboží. Přímo před resortem je před ozdobnými palmami úplně vyschlá tráva - zavlažovače nefungují, protože hotel na jejich provoz prostě nemá peníze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhlášené egyptské letovisko Šarm aš-Šajch je kvůli obavám z terorismu téměř bez turistů. Natáčel tam zpravodaj Štěpán Macháček

U Muchammeda jesť vsjo - takhle se jmenuje jeden malý obchůdek, který rolety ještě nestáhl. Muhammad má sice možná všechno, co turisté potřebují, nemá ale ty turisty.

"Ještě tak před deseti lety sem jezdila spousta Čechů. Pak už jen Rusové. Těsně před pádem letadla už bylo víc turistů než před revolucí. Pak ale přišla pohroma," říká Muhammad, který je stejně jako většina zdejších v Šarm aš-Šajchu jen za prací. Rodinu má doma ve vzdálené Alexandrii. Na rozdíl od mnohých zaměstnanců hotelů nebo obchodníků ale zatím zůstává.

"Máme vlastní byt, manželka pracuje jako učitelka, takže to ustojíme. A když to nepůjde tady, můžu se vrátit do Alexandrie a dělat tam cokoliv. Egypt je jedinou zemí na světě, kde můžeš žít za deset korun na den," nepřechází Muhammada životní optimismus.

Těsně před revolucí zaměstnával turismus v Egyptě skoro 4 miliony lidí. Po postupném návratu rekreantů ale pád ruského letadla loni v říjnu a dosud neobjasněná havárie egyptského letadla v květnu znovu srazily turistický sektor na kolena.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme