Známé osobnosti rozváží po Bratislavě zásilky. Vybírají peníze pro nemocné děti

Padesát vybraných nejen slovenských osobností se v rámci charitativního projektu Mise - osobnosti kurýry dočasně proměnilo na kurýry a rozváží po slovenské metropoli poštovní zásilky. Lidé i firmy, kteří si je objednali, za to platí speciální příplatek, který jde na pomoc nemocným dětem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Batohy pro kurýry | Foto: Matyáš Vacek

Charitativní projekt je československý. V Praze ho založil divadelník Petr Forman, v Bratislavě ho převzal režisér Nikita Slovák. Snaží se, aby po Bratislavě jezdili i známí Češi. Už potřetí tak k Dunaji dorazil hudebník David Koller.

„O Davida je obrovský zájem, on je největším tahákem. Každý rok, když se má objevit, už týden dopředu je zarezervovaný. Máme radost z toho, že jsme československý projekt," říká Nikita Slovák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Charitativní akce Mise - osobnosti kurýry se v Bratislavě zúčastnil například český zpěvák David Koller. Jako dopravní prostředek využíval auto

Pokud některý klient chtěl konkrétně k rozvozu zásilky Davida Kollera, musel zaplatit 50 eur. Vybrané peníze jdou na pomoc konkrétním dětem. Většinou se kupují zdravotní pomůcky pro malé pacienty s dětskou mozkovou obrnou nebo takzvanou nemocí motýlích křídel.

„Základ, který potřebujeme, je nějakých pět tisíc eur. Máme sedm dětí, a když vybereme potřebné peníze, půjdeme za těmi dalšími,“ popisuje Slovák.

Právě adresná pomoc, třeba pomůcky pro neslyšící, speciální ovladače k počítači, zaujala na tomto charitativním projektu i Davida Kollera.

„V minulosti to bylo vždy hrozně fajn. Peníze, které se vyberou, se ještě ten den předají rodičům dítěte. Přijde mi to skvělé, že hned ten večer třeba tři děti dostaly takové dárky, aby mohly se svými kamarády sdílet takové věci,“ oceňuje Koller.

Organizátoři projektu sledují vybrané děti i po skončení akce. Pokud je potřeba, snaží se pro ně získat další peníze anebo se přímo domlouvají s výrobci zdravotních pomůcek.

Jezdí se na kolech, motorkách i v autě

Padesát vybraných osobností dnes bude až do pěti odpoledne jezdit po Bratislavě a rozvážet kurýrní objednávky. Drtivá většina bude používat kolo. David Koller v minulosti jezdil na motorce, letos ale volí pohodlnější variantu.

„Věčné sundávání helmy, když se člověk musí podívat do telefonu a zavolat někam, že to nemůže najít, jsem vyřešil méně ekologickým způsobem a budu letos jezdit autem,“ vysvětluje Koller.

Mezi kurýry je asi nejméně oblíbenou zakázkou ta od politiků ze slovenského parlamentu. Ne kvůli stranickým preferencím, ale kvůli poloze. Parlament totiž stojí na kopci hned vedle bratislavského hradu a strmé stoupání dá opravdu zabrat.

„Je to do kopce, takže kurýr dojede k politikům úplně zpocený. Ale nedá se nic dělat. I letos máme právě z parlamentu dost objednávek," dodává Nikita Slovák.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme