Známého čínského umělce zadržela policie, informace o něm chybí

Světoznámý čínský umělec Aj Wej-wej je ve vězení. Výtvarníka a aktivistu zatkla policie na pekingském letišti. Aj Wej-wej, který mimo jiné spolupracoval na projektu olympijského stadionu, takzvaného Ptačího hnízda, dlouhodobě kritizoval komunistický režim.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aj Wej-Wej, čínský umělec a disident

Aj Wej-Wej, čínský umělec a disident | Zdroj: Reuters

Druhý den není o jeho osudu nic známo. Policie na dotazy novinářů nereaguje, nebo tvrdí, že nic neví, odpovědět odmítá i manželce. Aj Wej-wej byl přitom zadržen na letišti již v neděli ráno.

Měl přes Hongkong odletět na výstavu na Tchajwan. Nikdo z jeho známých o něm nic neví, mobilní telefon má vypnutý, žádné zprávy se neobjevily ani na jeho mikroblogu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Robert Mikoláš k případu zadrženého Aj Wej-weje

Státní cenzura se nyní snaží, aby se zprávy o zadržení Aj Wej-weje na internetu vůbec neobjevily. Policie provedla razii v jeho studiu v Pekingu, kde zabavila počítače, notebooky a diskety. K více než osmihodinovému výslechu pak odvezla jeho spolupracovníky.

Za kritiku režimu

Aj Wej-wej dlouhodobě kritizuje vládnoucí režim. Například se snažil zjistit skutečný počet obětí ničivého zemětřesení v Sečuanu z roku 2008, konkrétně dětí, které zemřely v troskách zničených škol. To, že dosud byl na svobodě, mnozí přičítali právě jeho proslulosti.

Policie mu loni v prosinci zabránila v odletu z Číny. Tehdy mířil do Soulu, deset dní nato se totiž v norském Oslu konalo slavnostní předávání Nobelovy ceny míru, kterou získal vězněný čínský aktivista Liou Siao-po a Peking se obával, že Aj Wej-wej by se mohl obřadu zúčastnit.

Čínské úřady se mu ale mstí i jiným způsobem: v lednu mu nechaly zbourat nový ateliér v Šanghaji, v únoru mu byla zrušena první samostatná velká výstava v Číně. Na druhé straně si ho velmi cení v zahraničí. Například britská aukční síň Sothebys nedávno v Londýně uspořádala dražbu stovky kilogramů jeho porcelánových slunečnicových semínek. Ta nyní do 2. května vystavuje v londýnské galerii Tate Modern.

Hon na čarodějnice

Organizace Reportéři bez hranic vyzvala mezinárodní společenství, aby proti tomu protestovalo. Organizace na obranu lidských práv v Číně sídlící v Hong Kongu pak stupňující se tlak čínské vlády vůči všem opozičních hlasům, který vyvrcholil zadržením Aj Wej-weje, označuje za šokující a vyjadřuje obavy nad stavem lidských práv v Číně.

V současnosti totiž pokračuje doslova hon na čarodějnice: na disidenty, aktivisty, právníky, spisovatele či zahraniční novináře, a to kvůli obavám ze šíření revolučních myšlenek ze severní Afriky a Blízkého východu. Na deset let za mříže byl za výzvy k demokracii poslán známý aktivista Liu Sien-pin a na proslulé Pekingské univerzitě probíhá kádrování studentů, kteří jsou rozdělováni do deseti kategorií a v jedné jsou zařazováni ti, co mají radikální názory.

Robert Mikoláš, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme