Známý dagestánský novinář Kamalov podlehl v Machačkale útoku střelce

V Dagestánu v noci na dnešek někdo zastřelil tamního známého novináře Chadžimurada Kamalova. Kritik dagestánských úřadů zemřel v Machačkale, správním centru zakavkavské autonomní republiky na jihu Ruska, když šel v noci vyprovodit svého přítele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chadžimurad Kamalov | Zdroj: Reuters

Zavražděný Chadžimurad Kamalov šéfoval politickému týdeníku Černovik. Vyšetřovatelé předpokládají, že vražda souvisí s jeho novinářskou prací.

„Chadžimurad Kamalov patřil k vůbec nejvlivnějším novinářům Dagestánu a měl velký vliv na politické dění v této republice, protože ovlivňoval jak místní opozici, tak úřady, které si musely jeho postojů všímat a reagovat na jeho články,“ přiblížil ředitel ruské redakce Rádia Svobodná Evropa Jefim Fištějn.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vraždě dagestánského novináře mluvil ve Světě o jedné Jefim Fištějn z Rádia Svobodná Evropa

Podle médií byl dokonce Kamalov na takzvaném popravčím seznamu. Opozice tvrdí, že za tímto seznamem stojí dagestánské bezpečnostní složky, ty to ale odmítají.

„Věrohodnost tohoto seznamu nikdo neumí dokázat a není zcela vyloučeno, že by se mohlo jednat o provokaci, ale podle toho, že tito lidé jsou na odstřel a odstřel již začal, což vidíme u samotného Kamalova, tak to nemůžeme brát na lehkou váhu,“ podotkl Fištějn.

Kamalov je v Rusku od roku 2000 už devatenáctým zavražděným novinářem. Nejznámějším případem je smrt redaktorky Novoj Gazety Anny Politkovské. Před pěti lety byla zastřelena v centru Moskvy u svého domu dosud neznámým pachatelem. Podle průzkumu veřejného mínění se dvě třetiny Rusů domnívají, že se vraha už nepodaří najít.

Asi nejhorší je situace na Severním Kavkazu. BBC nedávno označila za vůbec nejhorší místo v Evropě, kde je násilí páchané represivními složkami a povstalci na denním pořádku, právě Dagestán.

Dana Votýpková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme