Známý DJ, který ochrnul a oslepl, spáchal asistovanou sebevraždu. V Itálii oživil debatu o eutanazii

Známý italský DJ Fabo, který byl po nehodě chromý a slepý, podstoupil v pondělí ve Švýcarsku asistovanou sebevraždu. Případ oživil debaty o eutanazii, která je v Itálii nezákonná. Ve stejné švýcarské klinice v úterý dobrovolně ukončil život i italský důchodce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nastupující italský premiér Paolo Gentiloni

Nastupující italský premiér Paolo Gentiloni | Zdroj: Reuters

Čtyřicetiletý Fabiano Antoniani po automobilové nehodě z roku 2014 skončil slepý a bez možnosti pohybovat jakoukoliv končetinou. V autobiografickém dokumentu uvedl, že fyzicky i psychicky trpí a život pro něj ztratil smysl. „Jsem pevně rozhodnut ukončit tuto svou agónii, neboť to považuji za důstojnější a více odpovídající mé osobnosti," oznámil podle agentury ANSA.

V Belgii podstoupil eutanázii první nezletilý, trpěl nevyléčitelnou nemocí

Číst článek

Italské policii se sám nahlásil muž, který Fabovi pomohl zemřít. Aktivista Marco Cappato se v čele sdružení podobně smýšlejících lidí dlouhodobě snaží o legalizaci eutanazie. „Mým cílem je přimět stát, aby převzal odpovědnost," řekl.

Cappato se chce dostat před soud, ačkoli riskuje až 12 let vězení. „Doufám, že budu obžalován a budu se moci sám hájit. V Itálii je zločinem podněcovat k sebevraždě, ale v tomto případě nedošlo k žádnému podněcování," tvrdí.

Život dobrovolně ukončil i důchodce

Jako Fabo odešel v úterý ze světa ve stejném zařízení poblíž Curychu i pětašedesátiletý italský důchodce Gianni Trez. Jeho žena vyzvala italské zákonodárce, aby „přijali zákon, který by umožnil vyhnout se těmto krutým cestám".

Italský premiér Paolo Gentiloni prohlásil, že se parlament musí otázkami konce života zabývat. „Tento případ mě zasáhl, stejně jako všechny naše spoluobčany," sdělil o smrti Faba. „Vláda s respektem sleduje parlamentní rozpravu, která je svědomitá," dodal.

Němci zakázali zpoplatnění asistované sebevraždy. Nově hrozí až 4 roky vězení

Číst článek

Zákonodárci zatím nevytvořili právní předpisy, které by lidem umožňovaly asistovanou sebevraždu a sepsání rozhodnutí, zda chtějí být udržováni při životě na přístrojích či nikoliv. Návrh zákona o tomto rozhodnutí se ale nyní podle Gentiloniho v parlamentu projednává.

Vatikánský biskup Vincenzo Paglia označil smrt Faba za „porážku pro společnost". „Společnost, která není schopna být nablízku, pomoci a dát na vědomí, že druhý je důležitý, uráží," míní.

Rozdíl mezi eutanázií a asistovanou sebevraždou

Česká vláda odmítla poslanecký návrh eutanazie loni v červnu. O předloze o důstojné smrti, kterou podepsalo šest poslanců zejména z vládního hnutí ANO v čele s Jiřím Zlatuškou, ještě budou rozhodovat zákonodárci.

Eutanazie je legální v Nizozemsku, Belgii a Lucembursku. Asistovanou sebevraždu připouštějí vedle Švýcarska ještě v Kolumbii, kanadském Quebecu a ve čtyřech státech USA. V Německu zákony umožňují takzvanou pasivní eutanazii, tedy zastavení péče zaměřené na umělé prodloužení života.

Rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eutanazií je v tom, že při eutanazii vykonává akt usmrcení napomáhající osoba, zatímco při asistované sebevraždě sebevrah sám.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme