Známý slovenský lékař čelí nařčení z korupce. Jiný se k ní otevřeně přiznal

Nejznámějšího slovenského kardiochirurga vyšetřuje policie. Podezírá ho, že si vzal úplatek za přednostní operaci srdce. Vyšetřovatelům to nahlásili příbuzní pacientky, která si operaci zaplatila. A kvůli korupci se police zajímá i o dalšího lékaře – ten se k přijímání úplatků veřejně přiznal. Hájil se, že peníze potřebuje, protože platy lékařů jsou nízké.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetření srdce (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

První případ se týká Viliama Fischera, asi nejváženějšího slovenského kardiochirurga, který dokonce kandidoval i na prezidenta.

Na policii se přihlásili příbuzní pacientky, která si údajně zaplatila přednostní příjem k operaci srdce. Podle příbuzných si měl lékař vzít asi na tři splátky celkem 3000 eur (přes 80 tisíc korun) a také dvě kachny a bonboniéru.

Žena však zákrok nepřežila a příbuzní požádali lékaře o vrácení úplatku, což prý Viliam Fischer odmítl. Proto se obrátili na policii.

Média na Slovensku okamžitě připomněla Fischerova slova z prezidentské kampaně, kdy říkal, že nikdy nevzal úplatek. Sám Fischer tvrdí, že je vše smyšlené.

Pokud se ukáže opak, hrozí lékaři až osm let vězení, problémy však může mít i rodina, která na korupci upozornila. Policie nyní zvažuje, zda její členy také neobviní – nejen přijímat úplatky, ale ani uplácet se totiž nesmí. Fakt, že na případ upozornili, není polehčující okolnost.

Druhý korupční skandál se týká všeobecného lékaře Petera Liptáka, který se k přijímání úplatku přiznal. Televize Markíza odvysílala zpravodajský shot, v němž Lipták říká, že úplatky bere jako dary a že si tak ročně přijde i na 5000 eur (asi 140 tisíc korun).

Lipták to obhajuje s tím, že si tak přivydělává. Slovenské zdravotnictví je podle něj neefektivní a pojišťovny posílají lékařům málo peněz.

Na dotaz novinářky odpověděl, že většinou mu dávají úplatky chudí lidé. A problém s tím nemá. „Není mi to vůbec nepříjemné, protože ty peníze potřebuju,“ vysvětluje. „Já bych to ani nenazýval jako úplatek, je to taková platba na dofinancování. A když někdo nemá, tak má smůlu,“ dodává.

Výpověď v hlavní zpravodajské relaci bude mít pro Liptáka dohru. Policejní prezident řekl, že si ho policie předvolá doktora k výslechu a o lékaře se zajímá i prokuratura. Ozvali se i politici – už tři na Liptáka podali trestní oznámení a případ zaujal i premiéra Fica.

Petr Vavrouška, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme