Znásilněná Afghánka odsouzená následně za nevěru má šanci získat milost

Afghánští experti rozhodují o osudu znásilněné ženy odsouzené následně za nevěru. Soud jí před dvěma lety poslal na dvanáct let za mříže, poté jí byl trest snížen na tři roky vězení. Afghánka se nyní chce vykoupit tím, že se za násilníka provdá, podporu jí navíc vyjádřily tisíce lidí. Případ sleduje i Evropská unie a Spojené státy, Brusel dokonce zakázal odvysílat dokument o této ženě, aby jí ještě více neohrozil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malé afghánské dívky | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

Jednadvacetiletá Gulmaz čeká na posouzení svého případu, který vyvolal protesty doma i ve světě. Nyní její propuštění žádá prezidentovi adresovaná petice, kterou za tři dny podepsalo na šest tisíc lidí.

Prezident Hamíd Karzáí může odsouzené ženě udělit milost, nechal ale vše nejprve prozkoumat skupinou expertů. Ženu znásilnil manžel její sestřenice, který byl za tento čin také odsouzen a za mřížemi má strávit sedm let.

Afghánistán však i deset let po svržení Talibanu zůstává konzervativní islámskou zemí, kde jsou útoky na ženy na denním pořádku.

Robert Mikoláš, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme