Znásilnění je v Jižním Súdánu tak časté, že jej ženy už ani nehlásí, říká tým odborníků z OSN

Případy znásilnění jsou v Jižním Súdánu podle týmu lidskoprávních odborníků OSN tak časté, že se mnoho žen opakované sexuální útoky ani neobtěžuje hlásit. Napsal to v pátek zpravodajský web BBC. Odborníci se účastní jednání v rámci zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, při kterém se hovoří mimo jiné o situaci v Jižním Súdánu.

Džuba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oběti sexuálního zneužívání (ilustrační foto).

Případy znásilnění jsou v Jižním Súdánu podle týmu lidskoprávních odborníků OSN tak časté, že se mnoho žen opakované sexuální útoky ani neobtěžuje hlásit (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Oběti znásilnění nemají přístup k lékařské a traumatologické péči, a to ani ty, které byly během přetrvávající konfliktu skupinově znásilněny vícekrát. Podle expertů OSN pro lidská práva jsou v Jižním Súdánu ženy, které byly v posledních devíti letech znásilněny až pětkrát.

Lékařka v Jižním Súdánu: Měli jsme otevřený hrudník a museli jsme sáhnout po staré metodě dvou láhví

Číst článek

„Představte si, co to znamená být znásilněna několika ozbrojenými muži, dát se dohromady kvůli dětem, a pak se to opakuje znovu a znovu a znovu,“ řekla šéfka panelu Yasmin Sookaová.

„Tyto ženy se nás ptají, kdy to přestane - v roce 2013, 2016, 2018, 2021 a nyní v roce 2022. Říkají, že stále vyprávějí své příběhy a nic se nemění,“ dodala.

„Ženám znásilněným ozbrojenými silami při sběru dříví je vyhrožováno smrtí, pokud to oznámí,“ uvedl člen panelu Andrew Clapham.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme