Polský soud přiznal odškodnění kvůli znečištěnému ovzduší. ‚Ve Varšavě se nedá větrat,‘ říká poškozený

Soud ve Varšavě v úterý přiznal odškodnění trojici občanů, kteří polský stát zažalovali kvůli znečištěnému ovzduší. Podle rozsudku byla porušena osobnostní práva herce Jerzyho Stuhra, známého třeba z filmu Sexmise, novináře a spisovatele Mariusze Szczygiela, autora Gottlandu, a překladatele a aktivisty Tomasze Sadlika. Informují o tom polská média. Úterní verdikt není pravomocný.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emise, znečištění ovzduší (ilustrační foto)

Kvalita ovzduší patří v Polsku mezi nejhorší v Evropě (ilustrační snímek). | Zdroj: Reuters

Soud rozhodl, že má Stuhr dostat odškodnění ve výši 20 000 zlotých, asi 117 700 korun, Szczygiel 5000 zlotých a Sadlik 10 000 zlotých. Všichni tři mají v plánu peníze věnovat některé z veřejně prospěšných nadací.

Vzduch v některých obcích Česka je horší než přímo na komíně elektrárny, ukazují měření

Číst článek

Při nedávném soudní jednání Stuhr vypověděl, že kvůli potížím s dýcháním mívá problém dohrát představení. „Od listopadu, kdy začíná smogová sezona, pociťuji při příchodu na scénu ohromné napětí,“ řekl. „Nikdy nevím, jestli vydržím, jestli nebudu muset představení přerušit kvůli záchvatu kašle,“ uvedl s tím, že si uvědomuje, že ovzduší v Polsku mu škodí.

Spisovatele Szczygiela zase v topné sezoně pálí v krku, a ačkoliv je nekuřák, má pocit, jako by kouřil cigarety. Na podzim a v zimě ve svém bytě v centru Varšavy nemůže spát s otevřeným oknem, ani vyvětrat. „Polsko už není v troskách, dalo se dohromady. A s problémem, jakým je smog, si stále neumíme poradit,“ posteskl si u soudu v polovině září.

Rozhlasová stanice Radio TOKFM na svých internetových stránkách připomíná, že letos v lednu podobný proces kvůli smogu vyhrála herečka Gražyna Wolszczaková. Soud jí dal zapravdu a své rozhodnutí zdůvodnil tím, že „každý má právo na neznečištěné ovzduší“ a že polské úřady nedostatečně bojují se smogem.

Minulý týden více než 220 lidí zažalovalo stát kvůli kvalitě ovzduší, která v Polsku patří k jedné z nejhorších v Evropě. Podle polských médií šlo o první hromadnou žalobu tohoto druhu.

„Chceme doložit, že polské úřady mají vůči každému občanovi odpovědnost za kvalitu ovzduší, za zhoršení zdravotního stavu lidí a jiné škody související se smogem,“ řekl advokát Radoslaw Górski, který žalující zastupuje.

Na znečištění ovzduší v Polsku se ve velké míře podílejí lokální topeniště, špatně regulovaná doprava i stará auta a energetika založená na spalování uhlí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme