Znečištění ovzduší v pákistánském Láhauru několikanásobně přesáhlo limity
Znečištění ovzduší ve druhém největším pákistánském městě Láhaur v sobotu dosáhlo rekordu. Naměřené hodnoty jsou několikanásobně vyšší než limity Světové zdravotnické organizace (WHO), sdělily úřady agentuře AFP.
Znečištění ovzduší v pákistánském městě Láhaur 80krát překročilo limity WHO
Láhaur (Pákistán) 2. listopadu (ČTK) - Znečištění ovzduší ve druhém největším pákistánském městě Láhaur dnes dosáhlo rekordu. Naměřené hodnoty jsou osmdesátkrát vyšší než limity Světové zdravotnické organizace (WHO), sdělily úřady agentuře AFP.
Podle indexu kvality ovzduší je vzduch ve městě považovaný za špatný po překročení hodnoty 180. V sobotu ráno však v Láhauru vystoupal až na 1067 a během dopoledne pak klesl na zhruba 300.
„Nikdy dřív jsme nepřekročili hranici 1000,“ uvedl Džahangir Anvar, člen regionální vlády zodpovědný za ochranu životního prostředí.
Koncem minulého týdne už kvůli smogu úřady zakázaly dětem sportovat venku, zákaz platí na tři měsíce. Pro zlepšení situace ve třináctimilionovém městě úřady zakázaly vjezd rikš s dvoutaktními motory do nejhůře postižených čtvrtí. Restaurace nesmí grilovat, pokud nepoužívají filtry. Veřejnost by od pondělí měla pracovat z domova, aby se omezila doprava. Přeruší se i stavební práce a pouliční prodejci jídla, kteří často vaří na otevřeném ohni, musí své stánky zavřít nejpozději ve 20 hodin.
Město pravidelně zahaluje smog, směs mlhy a emisí znečišťujících látek, které vznikají při spalování nekvalitních dieselových motorů, z kouře ze sezonního pálení zemědělského odpadu a zimního chladu. Dlouhodobé vystavení smogu může podle WHO vést k srdečním onemocněním, rakovině plic, onemocněním dýchacích cest a mrtvici.