Znesvářené palestinské frakce se usmiřují v Senegalu

Západoafrický Senegal hostí další pokus palestinských organizací Fatah a Hamás o usmíření. Obě hnutí spolu loni svedla krvavý boj o moc. Hamás teď ovládá pásmo Gazy, zatímco palestinský prezident Mahmúd Abbás kontroluje se svým Fatahem západní břeh Jordánu. Prezident Abbás donedávna jakýkoli dialog s islamisty z Hamásu odmítal a tuto jeho politiku podporoval Izrael i Západ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trafika v Senegalu | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Senegal předsedá Organizaci islámské konference a z toho titulu také hostí vnitropalestinské rozhovory. Podobné snahy ale kulminují i přímo na Blízkém východě. Mahmúd Abbás má dnes jednat se saúdskoarabským králem a usmířit Palestince se znovu pokouší i Egypt.

Pro Západ a Izraelce je Hamás nepřijatelný kvůli jeho nesmiřitelné politice vůči židovskému státu. Palestina se proto dostala do izolace, když Hamás vyhrál před dvěma lety volby.

Abbás teď na dialog přistoupil za situace, kdy Izrael hrozí útokem na Gazu. Novou atmosféru mohou pocítit i řadoví Palestinci - vládní média přestala napadat Hamás a islamisté začali být shovívaví k Fatahu.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme