Měsíční práce, plat za 16 dní. Síť farem ve Španělsku zneužívá zaměstnance, ti bydlí v chatrčích bez vody

Až 60 procent všech jahod prodávaných během zimy v britských obchodech pochází z rozsáhlé sítě farem ve španělské provincii Huelva. Nejnovější zpráva organizace Ethical Consumer uvádí, že tam probíhá systematické zneužívání pracovních sil. Lidé pracují za méně než minimální mzdu, nadřízení jim zadržují pasy a nutí je žít v polorozpadlých chatrčích. Reportáž o situaci v andaluském regionu přináší britský deník Guardian.

SVĚT VE 20 MINUTÁCH Huelva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sběr jahod, Česká Bělá

Španělské ministerstvo práce uvádí, že je odhodláno problém řešit (ilustrační foto) | Foto: Patrik Salát | Zdroj: Český rozhlas

Na farmách pracují zejména lidé z Maroka a zemí subsaharské Afriky. Někteří pracovníci Guardianu řekli, že jsou nuceni pracovat přesčas bez nároku na vyšší mzdu, že je jim strhávána až třídenní mzda při nesplnění podmínek zaměstnavatele, nebo že jim nadřízení nedovolují používat toaletu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Běžné je prý zadržování pasů nebo výplat, aby pracovníci nemohli hledat práci jinde. 

„Nejedná se o ojedinělé případy farem nebo dodavatelů – tato praxe je rozšířená ve všech hlavních exportních oblastech,“ říká jedna z autorek zprávy Ethical Consumer Jasmine Owensová.

Britský deník hovořil s deseti pracovníky a dvěma bývalými zaměstnanci farem. Devět z nich uvedlo, že dostávají nižší než zákonem stanovenou minimální mzdu.

‚Neměli jsme co jíst, pili jsme vodu z řeky.‘ Uprchlice popsala nebezpečnou cestu Dariénským pralesem

Číst článek

Třiapadesátiletá Aziza z Maroka chodí každé ráno od farmy k farmě v naději, že najde práci na celý den. Loni si vydělávala asi 40 euro denně (zhruba 900 korun), což je méně, než uvádí zákon. „Protože nemám žádné doklady, nemám právo podat stížnost,“ stěžuje si žena.

Tisíce dělníků žijí vedle skleníků, ve kterých se jahody pěstují. Bydlí v chatrčích poskládaných z odpadků a igelitů, bez hygienického zázemí, tekoucí vody a elektřiny.

Mezi pracovníky je řada lidí, kteří přišli v rámci bilaterálního programu mezi Španělskem a Marokem spuštěného v roce 2001. Na jeho základě přijíždí do Španělska na devět měsíců v roce tisíce Maročanů, aby pracovali na sklizni jahod.

Program běží navzdory mnoha zprávám o sexuálním násilí a zadržování lidí. Loni v září španělští úředníci dokonce oznámili, že se projekt letos rozšíří o 5 tisíc pracovních míst.

🚨 NEW: 8 of 9 of labour standards violated in UK supermarket fruit and vegetable supply chains.

Find our new report here: bit.ly/3M47z7u
#WorkersRights
🧵 /1

08:59 – 31. 03. 2023

90 58

„Budete pracovat celý měsíc a možná vám zaplatí za 16 dní,“ říká Soumia, která v rámci programu pracuje už 14 let. Za tu dobu nasbírala mnoho zkušeností. Popisuje například zákaz vycházení po desáté večer, který zaměstnavatel vynucoval tím, že každému opozdilci strhl celý den práce z měsíční mzdy.

Přesto se Soumia na jih Španělska rok co rok vrací. Doma v Maroku má dvě dcery a práci na farmách prý potřebuje, aby je uživila. Odbory a lidskoprávní organizace uvádějí, že program upřednostňuje matky ve věku 25 až 45 let, protože se má za to, že se po skončení smlouvy vrátí zpět do Maroka.

Cílené vybírání

Podle socioložky Silviny Gorské, která v oblasti působí, přitom ženy jako Soumia spíše neoznamují zneužívání na pracovištích. To je další důvod, proč jsou právě ony cíleně vybírány pro práci na španělských farmách.

Ve Španělsku má vzniknout první farma na chov chobotnic. Vědci projekt označují za týrání zvířat

Číst článek

Podle odborového svazu zemědělských pracovníků Soc-Sat, který podal jen v roce 2019 víc než tisícovku stížností týkajících se vykořisťování a pracovních podmínek, kdysi v oblasti působily i společnosti, které vyplácely férové mzdy. Byly ale v menšině.

Nejnovější zpráva, na kterou Guardian odkazuje, uvádí, že v Huelvě jsou vytvářeny podmínky pro nucenou práci. Vládní program totiž smluvně váže pracovníka k zaměstnavateli a ke změně místa člověk potřebuje povolení od úřadů.

Španělské ministerstvo práce uvádí, že je odhodláno problém řešit. S odbory i dalšími dotčenými skupinami je prý v neustálém kontaktu. Inspekce loni podle resortu provedla na huelvských farmách přes 4 tisíce kontrol a rozdala pokuty dohromady za víc než jeden a půl milionu eur, uzavírá britský Guardian.

Ondřej Čížek, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme