'Zní to jako automatická puška, jdeme dovnitř!' Zásah policistů v Las Vegas, jak ho zaznamenaly vysílačky

Střelec, který na nedělním koncertě v Las Vegas zabil 59 lidí a dalších 527 poranil, vlastnil více než čtyři desítky střelných zbraní | Foto: Lucy Nicholson | Zdroj: Reuters

Country zpěvák Jason Aldean byl zrovna uprostřed kytarového sóla, když začal 64letý Stephen Paddock do areálu plného lidí pálit ze 32. patra nedalekého hotelu Mandalay Bay. Po sociálních sítích se záhy začala šířit videa zachycující střelbu i prchající davy lidí. Kromě nich přináší bezprostřední svědectví o události i radiová komunikace mezi policisty, která se brzy začala šířit po internetu.

Las Vegas Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Slyšíme střely. Zní to jako automatická puška,“ ozvalo se v neděli večer místního času ve vysílačce jednoho z lasvegaských policistů.

„Střílí shora z Mandalay Bay, je asi v polovině budovy. Vidím střely z Mandalay Bay!“ následovala další spěšná ohlášení policejní centrále. „Je tam střelec a střílí doprostřed davu!“

„Dole je spousta lidí, buďte opatrní,“ následovaly pokyny z vysílačky.

„Zformujeme zásahovou jednotku, potřebuji pět lidí,“ vzkázal policista v komunikaci, která se následně v audioformátu objevila na internetu a kterou částečně citoval Reuters

„Všem jednotkám na 32. podlaží, SWAT se dostane dovnitř. Všichni v chodbě ať ustoupí, všechny jednotky v chodbě musí poodstoupit dozadu,“ pokračovala centrála v úkolování policistů ze speciální zásahové jednotky.

„Vstupujeme,“ ozvalo se na druhé straně. Poté se z vysílačky ozvala rána a stručné oznámení: „Máme jednoho mrtvého podezřelého.“

Kromě konverzace mezi policisty se ihned po incidentu začaly sociálními sítěmi šířit i videozáznamy z areálu, do kterého 64letý Američan Stephen Paddock v neděli večer místního času pálil. Mnohé z nich zachycují paniku a chaos, který v areálu zavládl. 

Kromě ověřených a autentických videozáznamů a fotografií se ale po internetu začalo šířit i mnoho hoaxů a nepravdivých zpráv. Na některé z nich dokonce odkazoval Facebook, za což se na společnost sesypala vlna kritiky. Informoval o tom britský deník Guardian. Jeden z mnoha hoaxů například tvrdil, že je střelcem demokrat, který dlouhodobě nesnáší amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme