Vykuchané domovy, ruiny vystavené sněhu a mrazu. Záběry z dronu ukazují zkázu ukrajinského Bachmutu

Nové záběry města Bachmut pořízené nedávno dronem odhalují, jak nejdelší bitva ruské invaze na Ukrajinu proměnila toto východoukrajinské město solných a sádrovcových dolů v místo duchů. Napsala to ve čtvrtek agentura AP, která rovněž zveřejnila snímky ze záběrů bezpilotního letounu. Bachmut je v současné době jedním z ohnisek války a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů konfliktu, který rozpoutala Moskva před téměř rokem invazí na Ukrajinu.

Bachmut Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejdelší bitva ruské invaze na Ukrajinu proměnila východoukrajinské město solných a sádrovcových dolů v místo duchů

Nejdelší bitva ruské invaze na Ukrajinu proměnila východoukrajinské město solných a sádrovcových dolů v místo duchů | Zdroj: ČTK / AP / Uncredited

„Na záběrech pořízených 13. února nejsou vidět žádní lidé. Ale oni tam pořád jsou, někde mimo dohled, ve sklepeních a obranných pevnostech, se snaží přežít,“ popisuje AP.

Ukrajina odrazila útoky u sedmi obcí na východě země. Rusové ale obkličují Bachmut

Číst článek

O lidské přítomnosti ve městě vypovídají stopy pneumatik na silnicích a lidské stopy na chodnících pokrytých sněhem. Z předválečných asi 80 000 obyvatel se jich několik tisíc odmítlo nebo nemohlo evakuovat. Velikost vojenské posádky, kterou Ukrajina ve městě rozmístila, je tajná.

Graffiti na zdech vyhořelého obchodu také ukazují, že zde jsou nebo byli lidé, píše agentura. Bachmut miluje Ukrajinu, stojí na nich.

Vedle je vyobrazená tvář vrchního velitele ukrajinské armády Valerije Zalužného, který drží dva prsty v gestu V — symbolu vítězství. Bůh a Valerij Zalužnyj jsou s námi“, píše se pod malbou.

Uložené talíře

Celý rozsah zkázy ve městě je ze vzduchu jasně vidět. Řady obytných domů jsou vykuchány, stojí jen jejich obvodové zdi, vnitřek ruin je vystaven sněhu a mrazu. A také zvědavému oku dronu, který nahlédl mimo jiné do kuchyně jednoho z domů.

Kdysi intimní rodinné místo je nyní odhalené, jelikož mu chybí vnější stěna, líčí AP a upozorňuje například na talíře uložené nad dřezem.

Několikaměsíční boje o město si vyžádaly těžké ztráty a Bachmut postupně roste jako symbol ukrajinského odporu | Zdroj: ČTK / AP / Uncredited

Jako by tam ještě někdo žil, poznamenává. Neporušený sněhový poprašek na stole však naznačuje, že obyvatelé jsou dávno pryč.

Bachmut zatím odolává a jeho ukrajinští vojáci se vzpírají nekončícím ruským útokům a ostřelování.

Několikaměsíční boje o město si vyžádaly těžké ztráty a Bachmut postupně roste jako symbol ukrajinského odporu, upozornila AP.

Obraně města už vzdává hold například populární ukrajinská kapela Antytila ve své skladbě nazvané Pevnost Bachmut.

Bachmut zatím odolává a jeho ukrajinští vojáci se vzpírají nekončícím ruským útokům a ostřelování | Zdroj: ČTK / AP / Uncredited

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme