Západ plánuje invazi a zničení Běloruska, prohlásil Lukašenko. Varoval Ukrajinu před protiofenzivou

Běloruský prezident Alexander Lukašenko v pátečním plánovaném projevu k národu vyzval k okamžitému zastavení palby v regionu a k zahájení rozhovorů o trvalém příměří mezi Ruskem a Ukrajinou. Západ podle něj plánuje zničení Běloruska, uvedla agentura Reuters.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexander Lukašenko

Lukašenko požaduje jednání mezi Moskvou a Kyjevem | Foto: Didor Sadulloev | Zdroj: Reuters

„Příměří na Ukrajině by neměly být kladeny žádné předběžné podmínky,“ myslí si Lukašenko. K zastavení palby a zahájení rozhovorů by podle něj mělo dojít okamžitě. Ukrajinská víra ve vlastní vítězství je podle Lukašenka „hloupost“, protože dle jeho slov nelze porazit jadernou velmoc, kterou je Rusko.

‚Máme dvouhlavého nepřítele.‘ Běloruští partyzáni sabotují ruské síly v zemi a bojují proti Lukašenkovi

Číst článek

Varoval Ukrajinu před zahájením očekávané protiofenzivy a prohlásil, že by znemožnila jednání mezi Moskvou a Kyjevem. „Návrat jaderných zbraní do Běloruska není vydíráním, ale šancí, jak zemi ochránit,“ tvrdí Lukašenko v reakci na umístění ruských jaderných zbraní v zemi. Obává se jaderné války, kterou by mohl Západ rozpoutat.

V projevu také řekl, že Západ plánuje vtrhnout a napadnout území Běloruska s cílem ho zničit. Mělo by se jednat o teroristické skupiny sloužící Západu. Za důkaz považuje například budování vojenských základen v Polsku a umístění vojáků NATO v blízkosti běloruských hranic.

„Spojené státy a jejich satelity rozpoutaly (na Ukrajině) totální válku,“ uvedl autoritářský vůdce. Podle Lukašenka tak Rusko může v případě ohrožení nebo rizika kolapsu použít své „nejstrašnější“ zbraně.

ale Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme