Zničený památník legionářů je v rekonstrukci, tvrdí Slovensko

Slovenské úřady vyšetřují zdevastování památníku československých legionářů ve městě Nové Zámky. Legionářskou obec pobouřilo, že někdo zničil těžkou technikou pietní místo nad hrobem asi 90 československých vojáků. Slovenské ministerstvo vnitra tvrdí, že památník je v rekonstrukci. Město ale pietní prostor upravuje bez povolení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník československým legionářům v severoitalském Arcu | Foto: Lucie Chvojková

Českoslovenští legionáři bojovali na jižním a východním Slovensku v roce 1919, když území obsadily jednotky Maďarské republiky rad. Památníky mají padlí vojáci i v dalších městech, například v Komárně.

Zástupci města Nové Zámky nejdřív tvrdili, že o válečných hrobech vůbec nevěděli. Slovenské ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že podle jeho informací se legionářský hrob opravuje.

Vyměnit se mají obruby hromadných hrobů a přibýt má i nový památník se jmény padlých. Město prý ale na takovou úpravu nemělo povolení úřadů. Hrozí mu proto vysoká pokuta a všechny práce se zatím musely zastavit.

České ministerstvo obrany nepovažuje případ za mezinárodní roztržku, doufá ale v co nejrychlejší nápravu. Slovenské ministerstvo vnitra už případ řeší.

„Slovenská strana o tom ví, už to řeší od začátku roku. Poslední jednání tam bylo v průběhu května a byli jsme slovenskou stranou ujištěni, že už se pracuje na zjednání nápravy,“ řekl Českému rozhlasu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme